Ceny zemního plynu by mohly letos klesat

Zemní plyn na mnohých trzích bude i nadále vytlačovat z energetiky uhlí, v případě Německa dokonce částečně nahradí i odstavované jaderné zdroje. Také predikce největšího světového dovozce zemního plynu, Číny jsou pro následující roky rostoucí. Výrazně má spotřebu zemního plynu podle International Energy Agency také zvýšit Střední východ. Přesto analytici nesázejí na růst této komodity v letošním roce.  Například podle expertů na obchod s plynem z FX Empire, je totiž nabídka přesycená a radí spíše vyčkat na vhodnou chvíli k prodeji zásob.

Poptávka a nabídka je hlavní faktor, který ovlivňuje téměř vše v ekonomice, pak tu jsou ale i další faktory, na které cena plynu reaguje. Mezi ně můžeme zařadit import a export, zásoby, ekonomický růst, cyklus počasí (zima, léto) a cenu paliv.

Největší importér zemního plynu je Čína. Na následujícím grafu můžeme vidět její odhadovanou spotřebu v příštích letech. Samozřejmě tato čísla bychom měli brát s rezervou, protože spotřeba prudce závisí na stavu ekonomiky a těchto čísel bude dosaženo pouze během hospodářské expanze. Více nám napoví další vývoj, protože i když má Čína stále vysoké HDP, tak její růst postupně zpomaluje. Nárůst spotřeby plynu by v tomto případě byl enormní, což by mohlo na rozdíl od krátkodobé predikce naopak cenu plynu do budoucna zvýšit.

Zdroj: IEA.org

I když největší růst ve spotřebě představuje Čína, tak se podle odhadů přidávají i ostatní. Zvýšená spotřeba znamená zvýšenou poptávku a pokud produkce „nebude“ stíhat, tak se to pravděpodobně odrazí v ceně. Průmyslový sektor patří mezi největší spotřebitele ze sektorového hlediska.


Zdroj: IEA.org

To vše však za předpokladu, že situace na globálním trhu bude ideální a ekonomika bude „šlapat“ na plné obrátky. Ne však každý roste ekonomicky jako Amerika, každá země čelí určitým rizikům, což může v budoucnu ovlivnit i tato čísla. Mezi největší producenty patří Rusko (vlastní kolem 25 procent světových rezerv), Írán, nebo Katar. Amerika poslední roky produkovala pouze množství pro svou spotřebu. Významným exportérem je také Egypt a v posledních dnech oznámila Etiopie, že předpokládá už od roku 2021 zahájení vývozu svého zemního plynu.

Zemní plyn představuje sezónní komoditu. To znamená, že jí značně ovlivňují cenové výkyvy, zejména během zimy, resp. léta. I když během chladného období bývá cena nejvolatilnější, tedy můžeme zpozorovat velké cenové výkyvy, určitě není jen toto určující faktor.



Zdroj: Vlastní zpracování – Tradingview

Zdroj: Vlastní zpracování – Tradingview

Na grafu můžeme vidět, že cenové odchylky jsou za poslední roky zaznamenány nejvíce v období před zimou a těsně po ní. To znamená, že téměř každý rok (není to pravidlem) se volatilita na trhu zvyšuje v období září / říjen, až po únor-březen. Je to logické, protože v zimě se výrazně zvyšuje poptávka, což zapříčiní téměř vždy cenový růst.

Patrik Mackových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace