Brexit: Je možné dosáhnout dohody ještě v září?

Úředníci ve Spojeném království a Evropské unii mají příštích sedm týdnů, aby se dohodli na něčem, co se jim od března nepodařilo. Tím je dohoda o jejich budoucím vztahu.

Po krátké letní přestávce se v úterý v Bruselu obnovila jednání mezi premiérem Borisem Johnsonem, Davidem Frostem a Michelem Barnierem, jeho protějškem v EU. Velká Británie a Evropská unie chtějí dosáhnout dohody dříve, než je plánovaný deadline jednání, což je 2.10. Lídři obou stran chtějí jednání zrychlit, prozatím ale žádná strana nenavrhla ostatním přiměřené ústupky.

„Naše vyhodnocení je, že dohody lze ještě dosáhnout v září,“ řekl mluvčí Johnson Jamie Davies reportérům v Londýně v pondělí.

Dvěma klíčovými body programu jsou vyvážená dohoda o rybolovu, kdy by měli mít unijní rybáři přístup do britských vod, a nastavení společných pravidel hospodářské soutěže. Podle Barniera Londýn požaduje „takřka úplné“ vyloučení rybářských lodí EU z britských vod, což je „zkrátka nepřijatelné“. EU dosáhla dohody o obou otázkách jako předpoklad jakékoli další širší obchodní dohody. Těmto tématům byla přidělena každý týden dvě dvouhodinová setkání a diskuse bude pokračovat příští měsíc v Londýně.

Pokud nebude dosaženo dohody do konce přechodného období, které končí na konci roku 2020, budou spotřebitelé čelit návratu cel, kvót a bariérám ve výměně zboží a služeb. Zástupci EU tvrdí, že říjen tím nejzazším možným termínem pro dosažení dohody tak, aby mohla vstoupit v platnost ještě před prosincovým koncem přechodného období. Spojené království ustoupilo od svého pokusu strukturovat jakoukoli dohodu jako řadu mini-obchodů s vlastními mechanismy řešení sporů – což rozhněvalo EU.

Jozo Peric, CapitalPanda

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace