Brexit: nekončící jednání

Obchodní dohoda mezi Británií a Evropskou unií je na dosah. Podle zástupců je dohoda na 90 % hotová a představení finální verze můžeme očekávat již do dvou týdnů.

Brexit, tedy oddělení Spojeného království od ostatních zemí Evropské unie, se táhne celé 4 roky. Neustále se polemizuje o tvrdém, ale také měkkém odchodu a výsledek je dodnes nejistý. Na táhnoucí se jednání doplácí Spojené království i Evropská unie, ve které počet obyvatel momentálně dosahuje přibližně 500 milionů lidí. Negativní dopad brexitu na Spojené Království představuje pokles obchodní bilance s Evropskou unií, depreciaci britské libry a propad akcií. O Spojeném království se častokrát mluvilo jako o první vlaštovce, která spustí sérii odchodů členských zemí. To by mohlo zapříčinit rozpad Evropské unie.

eurozona
Eurozóna

I když se Brexit bude konat již koncem roku 2020 (finální datum odchodu), bude obtížné oddělit obchodní vztah, který trval 45 let, a předefinování jednotlivých částí nové obchodní dohody bude trvat ještě velmi dlouho.

Zahraniční obchod

Hlavní neznámou proměnnou bude zahraniční obchod, neboť v roce 2018 tvořil export Spojeného království do EU téměř polovinu celkového exportu, přičemž s USA to bylo pouze 13 %. Na druhou stranu EU do Spojeného království exportovala jen necelé čtyři pětiny jejího vývozu do USA. Na základě takového provázání ekonomik je nepravděpodobné, že by některá ze stran chtěla tvrdý brexit.

Přestože Trumpova administrativa veřejně podporovala odchod UK, v Bílém domě je nový prezident a ten nemusí být tak otevřený obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím. Oba faktory by tak mohly naklonit rovnováhu směrem k užšímu sladění Spojeného království s Evropou a zvýšily by tak šance na dohodu o brexitu.

Britská libra

Britská libra reagovala od června 2016, kdy Británie hlasovala o opuštění EU, mimořádně drsnou jízdou směrem dolů. Zaznamenala rekordní pokles vůči dolaru, rychlé zotavení a následně další pokles na nejslabší úroveň za posledních 30 let. K tomuto vývoji se na základě volatility a likvidity vyjádřila Bank of America, že se měna podobá rozvíjejícímu trhu jako například turecké liře anebo africkému randu.

Britský akciový trh

Pokud se podíváme na nejznámější britský index FTSE 100, od června 2016 do 23.listopadu 2020 posilnil o 2,29 %. Je ale nutné podotknout, že 70 % příjmů těchto společností pochází ze zahraničí. Větší vypovídající hodnotu má index FTSE 250, zde příjmy společností pocházejí z domácího trhu. Tento index posilnil za stejné období přibližně 14,1 %. Výrazné pohyby do pozitiv nastaly až během posledního měsíce. Na přiloženém grafu můžeme sledovat vývoj indexu FTSE 100 (svíčkový graf) a FTSE 250 (oranžová čára).

Zdroj: finance.yahoo.com

Závěr

Je nepochybným faktem, že současná krize vyvolaná koronavirem dotlačí Evropskou unii i UK ke zrychlení jednání a s největší pravděpodobností k měkkému brexitu. Momentálně jsou všechny otázky kromě rybolovu vyřešeny a jedna strana bude muset dříve nebo později ustoupit. S největší pravděpodobností to bude Spojené království, které tahá za kratší konec. Jestliže se ale konečně vyjednavači na obou stranách dohodnou na měkkém brexitu, můžeme očekávat býčí růst hlavně britských společností provázaných s EU.

Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 58.04 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace