xPartners: Top 5 investic a propadák roku 2018

Top investice 2018

1. Paládium novým králem

Paládium, cenný bílostříbrný kov si letos sáhl na korunku krále mezi drahým kovy. Po dlouhých 16 letech tak pokořil zlato. Za poslední čtyři měsíce se cena paládia vyšvihla z hodnoty kolem 840 USD na 1 243 USD za unci, kterou dosahovala během pátečního obchodování, zatímco cena zlata se pohybovala na úrovni 1 242 USD za unci. Ve prospěch dalšího růstu paládia hovoří podle analýzy xPartners i ​​fundamenty. Zatímco cenu zlata tlačí dolů obchodní válka USA s Čínou, která nahrává ve prospěch růstu dolaru a utlumuje tak nákup komodity ze zemí platících jinými měnami, naopak paládium zažívá boom. Až 75 procent poptávky po tomto kovu generují katalyzátory, které se využívají v benzínových motorech. Ty se momentálně kvůli útlumu naftových motorů dostávají do centra pozornosti.

2. Konopná mánie

Letos se těší popularitě společnosti, které vyrábějí medicínské konopné výrobky. Za jejich růstem stojí zvyšující se zájem o používání rostliny na rekreační a medicínské účely. Například v druhé polovině října bylo schváleno její používání pro rekreační účely v Kanadě, což rozšířilo trh. Zvýšený zájem ze strany investorů však firmy mohli pozorovat již před tímto datem. Například akcie společnosti Tilray, která vstoupila na burzu v červenci tohoto roku již vzrostly o 250 procent a momentálně se obchodují za 75 USD za akcii. Hodnota konkurenční Canopy Growth se vyšplhala o více než 25 procent v průběhu tohoto roku a momentálně se pohybuje na úrovni kolem 30 dolarů za akcii. Vzhledem k přibývajícím studiím o pozitivních účincích rostliny na řadu onemocnění a postupná legalizace nahrávají podle xPartners i nadále zájmu o společnosti, které „marihuanu“ zpracovávají.

3. Microsoft si vybojoval prvenství

Microsoft se před pár týdny vrátil na pozici nejhodnotnější firmy z pohledu tržní kapitalizace, kterou jí v roce 2010 přebral Apple, když bojoval s nízkou poptávkou po osobních počítačích. Momentálně se hodnota Microsoftu na trhu pohybuje kolem 814 miliard USD, zatímco hodnota pověstného „Jablka“ dosahuje 785 miliard USD. Z pozice tržní trojky se tak poskytovatel cloudových řešení probojoval až na vrchol. Jeho akcie od začátku roku vzrostly o 25 procent a momentálně dosahují úrovně kolem 106 USD za akcii.

4. Amazon rostl

Z pohledu tržní kapitalizace se sice Amazon nachází mezi americkými společnostmi na třetím místě, ale celkově se mu letos dařilo. Začátkem září jako druhá společnost v těsném závěsu za Apple překonala hranici 1 bilionu USD v tržní kapitalizaci. Kromě toho se její akcie v průběhu roku vyšvihly z hodnoty 1200 USD a začátkem září překonali dvou tisícovou hranici. Od té doby během vícenásobných podzimních výprodejů jejich hodnota sice klesla, ale i tak si v ročním měřítku připsaly celkový růst 33 procent a momentálně se obchodují na úrovni kolem 1590 USD za akcii.

5. Zemní plyn zamířil na vrchol

Cena zemního plynu v posledním roce výrazně vzrostla. Nejvíce stoupala během podzimního období, konkrétně v týdnech, kdy ropa nejvíce ztrácela hodnotu. Nárůst komodity v tomto období byl necelých 50 procent. Důvodem růstu byly zejména nižší zásoby, které se pohybovaly pod dlouhodobým průměrem, protože horké léto způsobilo zvýšený nápor na používání klimatizací. Kromě toho vzrostla cena emisních povolenek na CO2, čímž se prodražují náklady provozovatelů uhelných elektráren, pro které se plyn do budoucna stává atraktivnější variantou. Zatímco ještě začátkem roku se objemová jednotka plynu obchodovala na úrovni pod 3 USD, začátkem prosince to bylo 4,5 USD. V posledních dnech cena mírně klesla a pohybuje se na hodnotě 3,8 USD za objemovou jednotku.

Propadák roku 2018

Bitcoin si sáhl na roční dno

Ještě koncem roku 2017 trhal Bitcoin rekordy a dosáhl svou historicky nejvyšší hodnotu nad 20 tisíc USD. Jenže po dosažení této hranice otočil směr vývoje a začal oslabovat. Zatímco začátkem ledna 2018 se nejznámější kryptoměna nacházela na hodnotě kolem 14 tisíc USD, v průběhu roku její hodnota oslabila o 76 procent a momentálně se pohybuje na 3260 USD což je nejnižší cena od srpna 2017. V současnosti se zdá, že nejlepší časy má kryptoměna už za sebou, ale nelze ji ani podceňovat. Bitcoin stále tvoří podle xPartners téměř 55 procent hodnoty všech kryptoměn na trhu.

Olívia Lacenová, hlavní analytik xPartners

Informace o xPartners

xPartners poskytuje mezinárodní investiční služby. Cílem xPartners je umožnit klientům obchodovat na kapitálových trzích a využít uživatelsky přívětivého rozhraní platforem xStation, MT4 a MT5, zkušenějším investorům pak nabídnout pokročilejší nástroje. xPartners nabízí dynamické obchodní příležitosti.xPartners je zapsanou značkou společnosti Goldenburg Group Limited, kyperské investiční společnosti (CIF), podléhající dohledu Kyperské komise pro cenné papíry (CySEC), s licenčním číslem CIF 242/14. Více na www.xpartners.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (6 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace