Podhodnocená platina si razí cestu vzhůru

Na rozdíl od zlata a stříbra má platina, která se podobně jako paládium využívá do katalyzátorů v tzv. automotive segmentu, poměrně krátkou historii. Jenže s rostoucí nervozitou na kapitálových trzích její atraktivita pro investory roste. Když se před měsícem cena tohoto kovu nacházela na úrovni kolem 850 USD za unci, od té doby vzrostla o 12 procent – během uplynulého pátku se obchodovala kolem 955 USD za unci. Pár dní předtím dokonce překonala hranici 1 000 USD za unci.

Ještě před rokem cena kovu atakovala minima přibližně na úrovni z října 2008, ale od začátku roku 2019 si připsala více než 20 procent.

Graf: Vývoj ceny platiny za posledný rok. (Zdroj:tradingview.com)

Historicky nejvýše se tento kov obchodoval v březnu 2008, kdy se jeho hodnota pohybovala kolem hranice 2270 USD za unci. Všeobecně odborníci pokládají platinu za asi 20-krát vzácnější než zlato, paradoxně se ale v současné době obchoduje v mnohem nižších hladinách (i když historicky jsme byli svědky toho, že cenu svého protějšku překonala).

Vzhledem k této skutečnosti je jasné, že cena platiny je momentálně podhodnocená (podobně jako například stříbro), což potvrzuje i ukazatel Gold to Platinum Ratio. Podle něho je momentálně cena platiny v porovnání s cenou zlata na jedné z nejpodhodnocenějších úrovní od roku 1991.

V hodnotě jedné unce zlata je totiž možné nakoupit 1,6 unce platiny. Nejnižší hodnotu tento ukazatel zaznamenal v období května a června 2008, kdy bylo možné za jednu unci zlata koupit jen 0,43 unce platiny. Z tohoto pohledu má platina v období zpomalujícího růstu globální ekonomiky, kdy se investoři uchylují zejména k investicím do drahých kovů, velký potenciál a prostor k růstu.

Navíc, zlato v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou a také nejistoty kolem výsledné podoby brexitu překonává nová maxima. To nutí investory poohlédnout se po dalších drahých kovech, které svůj potenciál ještě naplno neprojevily.

Olívia Lacenová, xPartners

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace

×