Sociální obchodování – co to je a proč se jím zabývat?

Sociální obchodování je fenomén poslední doby v oblasti obchodování přes internet. Je zaměřený hlavně na retailové klienty a investory a umožňuje přístup k finančním trhům skutečně každému. Teoreticky můžete být osoba, která o obchodování na měnových trzích nemá vůbec žádné ponětí, a přesto na měnových trzích vydělat. Realita je však mnohdy jiná. Jistě se ptáte, jak to vlastně funguje?

Jak sociální obchodování funguje?

Sociální obchodování funguje na jednoduchém principu – jedna strana, kterou jsou poskytovatelé signálů, čili osoby, případně instituce, které poskytují obchodní signály. Druhou skupinou jsou pak příjemci těchto signálů, kteří je mohou sledovat buď automaticky, nebo manuálně.

Pokud je sledují automaticky, pak ve chvíli, kdy poskytovatel signálů otevře nějaký obchod na svém účtu, ten samý obchod se otevře i na účtu všech jeho následovníků. Takto dochází přenášení signálů.

V případě manuálního obchodování může investor sledovat něčí signály pouze s pomocí emailu či sms. Ve chvíli, kdy poskytovatel signálu zadá příkaz, obdrží následovník zprávu, že byl vydán nový signál. Následovník pak má možnost si vybrat, zda signál otevře, či nikoliv. Tento způsob je mnohem méně využívaný, protože vyžaduje mnohem víc pozornosti. V případě automatického kopírování signálů nemusí investor své signály vůbec sledovat, o vše se stará systém automaticky. Od otevření až po uzavření obchodu. Jediné, co musí klient nastavit, je výše lotů.

Princip Zulutrade
Pokud se ptáte, kdo možnost sociálního obchodování nabízí, tak mezi nejznámější patří jednak společnost Zulutrade, která byla do značné míry průkopníkem v této oblasti, a pak samotná platforma MetaTrader, ve které nabízí možnost kopírování signálů přímo v platformě MetaTrader.

Viz náhled na záložku pro sociální obchodování v platformě:

Sociální obchodování v platformě MetaTrader 4

O tom, jaké další společnosti nabízí možnost sociálního obchodování, si povíme v některém z dalších příspěvků. Pojďme se nejprve podívat na to, jaké takové obchodování ve skutečnosti je.

Teorie a realita sociálního obchodování

Teorie sociálního obchodování zní hezky. Vložíte peníze na účet, necháte je tam ležet a ostatní vydělávají za vás. Problém je ovšem v tom, že vy musíte vybrat ty obchodníky, kteří za vás budou obchodovat. Dále musí zvolit riziko, se kterým budou poskytovatelé signálů nakládat. I když zvolíte ty nejlepší, tak historická úspěšnost nemusí nutně zaručovat úspěch. Dříve či později poskytovatelé signálů selhávají a když se tak stane, vás sebou stáhnou dolů.

Zároveň je velmi důležité zjistit, jakým obchodním stylem poskytovatel signálů obchoduje. Je to scalping, hedging, intradenní obchodování, swingové obchodování či jiný způsob? Jaké instrumenty obchodník obchoduje? Jaký je maximální počet obchodů, které daný obchodník najednou otevře? Všechny tyto aspekty je před otevřením účtu za účelem sociálního obchodování nutné zvážit. Pokud nemáte s obchodováním žádné zkušenosti, doporučujeme se obrátit na někoho, kdo je má.

Pokud však více, co chcete a umíte odhadnout zkušenosti poskytovatelů, může se sociální obchodování stát jednoduchým, snadno dostupným a časově nenáročným způsobem, jak vydělat peníze na trzích.

V případě, že už zkušenosti se sociálním obchodováním máte, podělte se o ně s ostatními pod tímto příspěvkem.


1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...
5 komentářů k “Sociální obchodování – co to je a proč se jím zabývat?”
 1. Mám s tím poměrně čerstvé cca 3 měsíční zkušenosti, tedy přímo s kopírováním obchodů od poskytovatelů dat. Používám na to xSocials od XTB, ale bude to podobné jako Zulu. Já to beru asi jako testování automatických obchodních systémů. Projdu mraky obchodníků, podle svých parametrů vyřadím ty, co z nějakého důvodu nechci, zbytek pak proberu podle historie jejich obchodů, nastavím jim omezení kolik max mohou prodělat a přejdu k reálnému testování, i během něho pak vyřazuji a upravuji, např včera mi jeden obchodník srazil hranici toho co mohl prodělat, ale protože se mu dařilo tak jsem se nad ním zamyslel a uvědomil si že chyba byla u mne, neboť on obvykle otvírá pět obchodů a jede strategii se záporným RRR tudiž vyžaduje o trochu větší prostor pokud mu to nevychází.
  PS: hlavní výhoda, je to časové nenáročné, proto jsem to zkusil. Nevýhoda: občas zkopírujete i takový obchod který by jste v životě neudělali, a co je asi horší než eliminujete špatné obchodníky je to jako by jste se začínali učit obchodovat, tedy většinou finančně krvácíte a tady si za to ani nemůžete pouze samy.
  Doporučuji se u obchodníků které chcete kopírovat zajímat, zda jsou v zisku dlouhodobě, co obchodují, u XTB si můžete vybrat i jen jeden instrument u obchodníka a kopírovat pouze ten. Dále se podívejte, zda nemá otevřeno mnoho obchodů a zda nejsou v záporu. Pořádně projeďte jeho historii, zejména zda používá Hedge a v jaké míře, kdo to s protipozicemi přehání, toho já neberu. Osobně neberu ani obchodníky, kteří obchody vysedávají, tedy obchodník se 100 obchody bez ztráty je u mne podezřelý a neberu ho.

  • Ondro, díky moc za skvělý komentář, je vidět, že se sociálním obchodováním máš skutečně již nějaké zkušenosti. Budu tedy apelovat na ty, kteří si čtou tento příspěvek. Opravdu vybírejte pozorně, přesně tak, jak píše Ondřej.

   Pouze bych doplnil jedinou věc a to sice to, že i když poskytovatel signálů zadá obchod, který by jste v životě nevzali, naopak má úspěšné obchody, které by jste také nevzali. A nakonec jste to vy, kdo jej zařadil mezi své poskytovatele.

   • Pravda spoustu jejich dobrých obchodů bych neotevřel, protože u některých asi běží automat nebo snad ani nespí a vesele zadávají obchody klidně každé dvě hodiny celí den. Občas máte den kdy téměř nikdo neobchoduje, a pak vám otevře obchod každý v seznamu poskytovatelů ve stejnou chvíli, už se mi stalo že jsem jich musel pár zavřít, abych neriskoval, že mne nějaký významnější pohyb vynuluje, přeci jen je to testovací účet tak na něm moc hotovosti není.

   • Přesně tak.. A to je právě ten problém, který zmiňuji v článku, že to není úplně tak, že ten účet může člověk nechat bez naprostého dohledu. Občas je prostě potřeba se na to podívat a zkontrolovat a udělat nějaký takový zásah.

    Nebo ještě výrazně snížit riziko, ale to člověk také nechce, protože to by se na tom účtě nic nedělo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace

×