ECB otestuje vlastní schopnost stimulovat ekonomiku

Ze strachu, že investoři ztratí důvěru, pokud se tak již nestalo, ve schopnost ECB dosáhnout jejího inflačního cíle a supportovat ekonomický růst, naznačila Evropská centrální banka, že je připravena zvýšit stimulační opatření, aby dosáhla svého vytčeného cíle.

Očekává se, že prvním logickým krokem v této snaze bude potenciální změna úrokových sazeb na zasedání 25. července, což by mělo připravit cestu k dalšímu snížení úrokových sazeb v září, a to až o 20 bazických bodů.

Opětovné restartování kvantitativního uvolňování je vyšší level, a obnovení čistých nákupů aktiv by mohlo začít později v tomto roce. Uvolnění limitů nákupu, které si sami centrální bankéři uložili, nebo posun směrem k podnikovým dluhopisům by vytvořil větší prostor pro operace.

Snížení sazeb ve čtvrtek, nebo signál dřívějšího zahájení kvantitativního uvolňování (v ​​září) jsou rovnocenné možnosti, ale nejsou považovány za nejpravděpodobnější výsledky aktuálního zasedání. Důležitější, než praktické zásahy bude schopnost ECB nabídnout trhu vize a přesvědčit, že jsou schopni jich dosáhnout.

Z ekonomického hlediska, pokud dojde k úpravě úrokových sazeb, nebo anonci kvantitativního uvolňování, bude ECB bezpochyby několik měsíců vyčkávat na zlepšení klíčových ukazatelů, ale trh bude pravděpodobně chtít vidět zlepšení velmi brzy. Pokud se očekávání nenaplní a pokud místo toho ekonomické údaje v blízké budoucnosti zklamou, trh by mohl být rezistentní vůči následným krokům ECB.

Michal Dvořák, Tradecentrum

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace