Hlavní ekonomka MMF tvrdí, že 100 zemí požaduje pomoc v důsledku pandemie

Úvěrová kapacita Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 1 bilionu dolarů je „dost výrazná“, aby pomohla členům vyrovnat se s pandemií koronaviru, avšak možná budou zapotřebí další zdroje poté, co se následky krize projeví v plné míře v rozvojových zemích.

Gita Gopinath, hlavní ekonomka, uvedla, že 100 ze 189 členů MMF, z nichž polovina jsou země s nízkými příjmy, kontaktovalo věřitele globální krize ohledně nouzového financování s cílem omezit šíření nového koronaviru a zmírnit jeho ekonomický dopad.

MMF předpovídá, že globální ekonomika se v roce 2020 sníží o 3,0 %, což představuje nejvýraznější pokles od velké hospodářské krize ve 30. letech. V roce 2021 předpovídá částečné oživení růstu na 5,8 %, avšak vše se bude odvíjet v závislosti na průběhu pandemie.

Gopinath uvedla, že pandemie zasáhne nejvíce nejchudší země, z nichž mnohé mají vysokou míru zadlužení, špatné systémy zdravotní péče a byly zasaženy i prudkým poklesem cen komodit.

Skupina sedmi ministrů financí a guvernérů centrálních bank se v úterý setkala na videokonferenci a podpořila dočasné odpuštění dluhů nejchudším zemím.

MMF zdvojnásobil nouzové prostředky, které jsou k dispozici za nulové nebo nízké úrokové sazby, na 100 miliard dolarů, fond se připravuje ke spuštění krátkodobé pomoci likvidity na pomoc zemím v nouzi.

Gopinath řekla, že globální věřitel také zvažuje přidělení speciálních práv čerpání (SDR – Special Drawing Rights), které by mohlo generovat další zdroje a 500 miliard dolarů ve fondech. Takové přidělení SDR bylo použito během globální finanční krize v roce 2009 na vygenerování 250 miliard dolarů pro členské země MMF.

Martin Krištoff, hlavní analytik CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace