Jak dlouho ještě bude USD dominovat trhu s ropou?

Zdá se, že Saúdská Arábie zaujímá tvrdší postoj k návrhu US zákona „NOPEC“, jinak známému jako H.R. 2264 , jehož cílem je odstranit ochranný štít států v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle zákona mohou být ropné společnosti spolu se státy stíhány ze strany USA – Ministerstva spravedlnosti (DoJ), podle  antimonopolního práva proti poškozování konkurence a snahám omezit světové dodávky ropy a následný dopad na ceny ropy.

Kongresový zákon, který byl poprvé představen před 19 lety, dosud neprošel americkým kongresem, a to několikrát, kvůli rozsáhlému lobbování společností produkujících ropu a kartelu OPEC.

Těžba ropy

Prezident Donald Trump, po svém nástupu do Bílého domu, dává tomuto zákonu větší šanci, že tentokrát projde – proto hrozba ze Saúdské Arábie. Pravděpodobnost přijetí zákona, který prochází Kongresem, je však stále nízká.

Pokud by se však zákon nějakým způsobem dostal přes Kongres USA, a  Saúdská Arábie by splnila své hrozby, mohla by to být pro USA velká rána, protože většina ropy a dalších komodit využívá měnu vypořádání v USD – jako měny plateb.

Zatímco mnoho zemí, jako je Írán, Venezuela, Rusko a Evropská unie zvýšily odliv dolaru pro obchody s energií, opuštění kotací a vypořádání v USD Saúdskou Arábií by bylo něčím nevídaným, s nedozírnými následky pro USD a USA v moderní ekonomické éře – dokonce by se jednalo o větší otřes, než bylo opuštění Zlatého standardu v sedmdesátých letech.

Hrozba Saúdské Arábie se však snadněji deklaruje než realizuje. Takový krok by nejen devalvoval vlastní devizové rezervy Saúdské Arábie, které jsou převážně v USD, ale vedl by k destrukci v měnovém pegu Saúdské Arábie, který je udržován na 3,75 Riyal za USD. K totální destrukci by došlo také v zemích s majoritní devizovou rezervou v USD, jako Japonsko a Čína, k defacto znehodnocení dluhových cenných papírů denominovaných v USD a dalších aktivech, která se vypořádávají v USD a kotují se v USD.

O opuštění USD jako měny vypořádání pro energie se hovoří již téměř dekádu; jednou z možností bylo EUR, aktuálně se nabízí nějaká podoba kryptoměny, postavená na indexaci několika hlavních světových měn, nicméně prozatím tato věc zůstala v rovině teorií a spekulací.

Tradecentrum

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace