Rok 2021 je ve znamení růstu ceny ropy. Černé zlato ale umí pěkně překvapit

Ropa, přezdívaná jako zemní olej nebo černé zlato, je stále jednou z nejdůležitějších komodit současnosti i blízké budoucnosti. Nejen, že výrobky z ní nás obklopují takřka na každém kroku, ale odborníci jsou z vývoje ceny ropy schopni odhadnout směřování celosvětové ekonomické situace často lépe než z výkyvů finančního trhu. Hodí se tedy znát, co tržní cenu ropy ovlivňuje a co v tomhle ohledu můžeme očekávat.

Ropa má své bohaté využití nejen při výrobě pohonných hmot. Důležitá je také pro výrobu textilií, hnojiv, elektroniky, kosmetiky a dalších výrobků denní spotřeby. Věděli jste, že průměrný Američan podle odhadů spotřebuje denně ve svých produktech 3 galony ropy? Jedná se navíc o neobnovitelný zdroj a její celkové množství na světě je omezené.

Co ovlivňuje cenu ropy a jak se počítá?

Na finančních trzích se obchodují dva typy komoditní ropy: WTI a Brent. Cena těchto dvou typů je odlišná. Evropy, Afriky a Středního východu se týká hlavně ropa Brent, která je hlavní obchodní klasifikací sladké lehké ropy a slouží jako srovnávací cena ropy na celém světě.

Z finančního hlediska je ropa „zaměnitelnou“ komoditou – to znamená, že její druhy jsou pro účely obchodování stejné, bez ohledu na to, kde byly extrahovány.

Stejně jako u všech komodit tu hraje významnou roli při tvorbě ceny nabídka a poptávka. Výsledná cena je kompromisem mezi nimi. Cenu ropy ale ovlivňuje také politická situace v zemích, ve kterých se těží, tedy především v zemích Středního východu.

Události roku 2020 s ropou otřásly v základech

Koncem roku 2019 a začátkem roku 2020 se cena barelu ropy Brent pohybovala kolem 62 amerických dolarů, tedy zhruba 1 438 korun za barel při daném kurzu. V roce 2020 ale přišla koronavirová krize a další události, které s cenou černého zlata pěkně zamávaly.

Čína je jedním z největších spotřebitelů ropy, a tak poté, co se v důsledku šířícího se koronaviru rozhodla uzavřít velká města, klesla poptávka po energiích, a to se samozřejmě projevilo na klesající ceně ropy. V důsledku březnové schůzky členů OPEC+ došlo v pondělí 9. března 2020 k události, která vešla do novodobé historie jako „černé pondělí“ pro cenu ropy – v tento den došlo ke 30% poklesu. V jednu chvíli se dokonce cena za barel dostala do záporných hodnot. Březen 2020 byl pro ropu rozhodně jedním z nejvíce stresujících období v historii.

Ke konci roku 2020 se situace na trhu konečně relativně stabilizovala a vývoj ceny ropy šel opět nahoru.

Graf ceny ropy: Ropa Brent USD/1 barel (zdroj: Kurzy.cz)

Co čekat dál?

Rok 2021 je ve znamení růstu ceny ropy, vyšplhala se již dokonce nad hodnoty ze začátku minulého roku. Otázkou však je, co můžeme čekat v dlouhodobějším horizontu.

Proč cena ropy od roku 2014 tolik klesala, jak vidíme v grafu výše? Důvodem je nárůst produkce břidlicové ropy. Na rozdíl od hlubinné ropy lze produkci břidlicové ropy rychle zvýšit, takže i mírný růst ceny rychle povede k větší nabídce na trhu. I z tohoto důvodu není dramatický nárůst ceny ropy v příštích letech není příliš pravděpodobný.

Růstu ceny ropy nenahrává ani fakt, že se mnoho investorů stále více zaměřuje na obnovitelné zdroje energie a trvalou udržitelnost. Podle odhadů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude poptávka po ropě pravděpodobně růst do roku 2040 a těžba by se mohla dostat až na 106 milionů barelů denně. Dostaneme se s cenou za barel zase nad 100 dolarů? To není jisté – jisté je jen to, že ropa umí investory pěkně překvapit, jako nám to už v minulosti s velkou parádou předvedla.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace