Švýcarské referendum o zvýšení zásob zlata skončilo důrazným „NE“

Tento víkend proběhlo ve Švýcarsku referendum o tom, zda by měla Švýcarská národní banka (Swiss National Bank , SNB) zvýšit množství svých celkových aktiv ve zlatě na 20 %. Pokud by hlasování získalo podporu, znamenalo by to pro SNB nutnost nakoupit v dalších 5 letech zlato v hodnotě přibližně $56.3 miliard.

Proti tomuto návrhu se však veřejnost jednoznačně postavila. Podle neoficiálních výsledků bylo 78 % hlasujících proti. Vzhledem k tomu, že poslední měsíc starý průzkum veřejného mínění naznačil, že návrh nebude přijat, je pravděpodobné, že výsledek tohoto hlasování je již částečně zahrnutý v ceně zlata. Za poslední 2 roky ztratilo zlato více než 45 % své hodnoty. Tento propad byl způsoben zlepšením stavu světových ekonomik a následným odchýlením investorů od této komodity k jiným investičním instrumentům. Zlato je dlouhodobě považováno za bezpečný přístav v neklidných dobách.


Z obrázků je patrné, že trend je momentálně jednoznačně klesající. K otočení by mohlo dojít na hranici $1000 za trojskou unci.

Švýcarský frank jako vítěz zamítnutí

Hlasování však nemělo vliv pouze na hodnotu zlata, ale také na švýcarský frank. Zajímavá situace a momentálně nachází na grafu EURCHF, který se pohybuje u hranice 1,2 EUR/CHF. Vzhledem k zamítnutí je třeba situaci chápat jako potvrzení důvěry občanů ve vlastní měnu a centrální banku a tudíž jako pozitivní efekt na švýcarský frank. SNB však dlouhodobě prohlašuje, že hranici 1,2 EUR/CHF nenechá padnout. Historie však jednoznačně ukázala, že se žádná centrální banka dlouhodobě nedokáže bránit vůli trhu, protože by cena byla příliš vysoká. To je důvod, proč se na to, že hranice 1,2 nepadne, nelze na 100 % spolehnout. V každém případě však ovlivněnou měnou bude i Euro, které je s švýcarským frankem úzce spjato.
Na ostatních měnových párech situace tak napjatá není a lze očekávat posílení ve prospěch švýcarského franku. Při pondělním otevření trhů se tedy můžeme „těšit“ na gapy. Níže jsou hlavní měnové páry na hodinovém grafu:

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace