Draghi potvrdil směřování k inflačnímu cíli těsně pod 2%

Mario DraghiDraghi minulý týden na jednání v Irsku potvrdil, že by měla inflace postupně dospět k inflačnímu cíli, který je ve střednědobém horizontu těsně pod 2 %. Prezident ECB vyzval své kolegy, aby společně diskutovali o monetární politice ECB a jejími úkoly v oblastech dohledu.

Draghi shrnul ekonomickou situaci za poslední roky následovně: „Deset let po začátku globální finanční krize, dosahuje eurozóna dobrých výsledků. V současnosti jsme zaznamenali 22 po sobě jdoucích kvartálů hospodářského růstu, přičemž se vytvořilo více než 9 milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 8,1 procenta, což představuje nejnižší procentuální úroveň od listopadu 2008. “

Na zasedání s hlavními představiteli irského parlamentu zazněly i informace o problémech. Irsko sice zaznamenalo poměrně vysokou hospodářskou expanzi, zejména v posledních letech a hospodářský růst této země patří mezi nejrychlejší ze zemí eurozóny. Nesmíme však zapomínat, že Irsko se stále nachází v „nepopulárním“ žebříčku zemí PIIGS s vysokým soukromým dluhem.

Navzdory některým datům, které nevypadají tak pozitivně, jak se očekávalo, eurozóna a Irsko by měly pokračovat v ekonomickém růstu.

Prezident ECB rovněž zmínil, že i když rizika spojená s perspektivou růstu eurozóny lze považovat za celkově vyvážené, rizika spojená s protekcionismem, zranitelnost na rozvíjejících se trzích a volatilita na kapitálových trzích jsou nadále velmi významné. Obchodní válka, nebo „ochranářská opatření“ mohou zpočátku způsobit pouze nízký dopad, ale v celkovém důsledku se zvyšuje napětí v oblasti důvěry mezi ekonomickými velmocemi. Hlavní postava v bankovním sektoru rovněž apelovala na jednotný bankovní trh a na posílení regulace v bankovním sektoru. Na závěr zmínil, že podle Eurobarometru, 77 procent občanů eurozóny podporuje euro a říká, že projekt a členství v EU je dobrá věc.

Klíčové úrokové sazby se od roku 2009 nacházejí na nejnižších úrovních. Zvyšovat by se měly v druhé polovině 2019. Je však otázka, komu tato politika vyhovuje. Reálně to jsou nejvíce zadlužené ekonomiky (Řecko, Itálie), pro které je euro příliš silné. I když lze vidět změny v řecké ekonomice, tak nesmíme zapomínat, že tyto země jsou zadlužené na několik desítek let dopředu a představují riziko v budoucnu.

Měnový pár EUR / USD po konferenci v ten samý den klesl o více než 0.7 procenta.

Patrik Mackových, analytik TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace