Jsou akcie na dně nebo přijde ještě hlubší dno?

Většina odborníků se momentálně shoduje, že nastartování globální ekonomiky po aktuálním okleštění z důvodu pandemie koronaviru by mělo být klíčové pro její další vývoj. Ve hře je však řada faktorů včetně hlubokého propadu zaměstnanosti, které mohou při restartu způsobit problémy a ovlivnit nejen samotné světové hospodářství, ale i globální trhy.

A jak jsou na tom momentálně akciové trhy? Během uplynulého týdne dosáhly americké akcie nejvyšší hodnoty od března 2020, zřejmě i v důsledku dobrých zpráv ohledně potenciálního léku americké biotechnologické firmy Gilead Sciences, který by mohl dokázat vyléčit pacienty s pozitivní anamnézou na COVID-19. V růstu jim určitě pomohla i stimulace díky financím z Fedu, který odkupuje aktiva, a nelze zapomínat ani na balík v objemu dvou bilionů USD, který vzešel z Trumpové administrativy.

Rozsáhlý balík pobídek oznámila ještě v březnu i Evropská centrální banka, která také informovala o nákupu aktiv v objemu 750 miliard eur. Otázkou však zůstává dokdy pobídky dokážou investory uklidnit.

Některé země už postupně začínají uvolňovat opatření a opětovně otevírat ekonomiku, což by mohlo naznačovat, že dno akcií už je za námi. Může to však znamenat i takzvané „pověstné ticho před bouří“. Proč? Pojďme si to rozebrat podrobněji.

Pandemie způsobuje, že rostou náklady na jednotlivce, s čímž souvisí, že klesá zaměstnanost, nemluvě o dopadech dosavadního okleštění ekonomiky na hospodářskou činnost jednotlivých států.

Mezinárodní měnový fond (MMF) podle poslední zprávy ze 6. dubna 2020 výrazně snížil svůj výhled na vývoj globálního hospodářství, které by mohlo klesnout na -3 procenta. To by představovalo horší scénář než během poslední finanční krize v letech 2008 až 2009 a mohlo by to být jedním ze spouštěčů dalšího výprodeje na akciových trzích.

U vyspělých ekonomik se předpokládá pokles na úrovni – 6,1 procenta a u rozvíjejících se trhů a ekonomik na úrovni -1 procento.

Firmy postupně začínají reportovat své výsledky za první kvartál 2020, ve kterých zohledňují dopady koronaviru, díky čemuž i investoři postupně získávají reálný pohled na dopady aktuální krize na světovou ekonomiku.

Navíc vlna růstu akciových trhů po prudkém propadu v březnu mohla být jen dočasným protipohybem v rámci medvědího trendu. Jak se pro CNBC vyjádřil stratég Mark Jolley ze společnosti CCB International Securities hodnota akcií by mohla klesnout i o 15 procent pod poslední minima, protože například hlavní akciové indexy se aktuálně obchodují na vysokém forwardovém P / E zatímco zisky firem klesají (forwardové P / E je poměr aktuální ceny a odhadovaných zisků na akcii v příštích 12 měsících).

A to už je značný důvod na nervozitu investorů, jejichž chování při negativním sentimentu obvykle směřuje k výprodejům.

Olívia Lacenová, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace