Kobalt jako investice budoucnosti? Momentálně ztrácí na síle

Kobalt je prvek, který se podobně jako lithium využívá při výrobě baterií do smartphonů, motorů a různých dalších zařízení. Z důvodu rozmachu elektromobilů a obav o nedostatek komodity pro výrobu baterií do akcií producentů kovu začali investovat i světoví miliardáři. Jenže hodnota kobaltu se nachází v červených číslech. Zatímco ještě v březnu 2018 dosahovala historicky nejvyšší úrovně 95 250 USD za metrickou tunu, od vrcholu klesla přibližně o 66 procent a během uplynulého pátku se pohybovala na hodnotě 32 638 USD za metrickou tunu.

Graf vývoje kobaltu

Výrazný pokles ceny kovu, který je základní složkou lithium-iontových baterií, zapříčinila zejména nadměrná nabídka v porovnání s poptávkou. Vyhlídky na budoucí vývoj ceny však zůstávají pozitivní díky poptávce po bateriích. Současný vývoj kobaltu zahrnuje i nedávné zavedení nového kontraktu na kobalt na burze London Metal Exchange.

Zatímco do telefonů je zapotřebí přibližně 8 gramů rafinovaného kobaltu, baterie do elektromobilů spotřebují asi tisícinásobek. Obavy z nástupu elektromobilů vedly i k zájmu o dlouhodobé kontrakty na kov. Jednou z nejznámějších firem, která se podle informací Bloombergu z roku 2018 snažila o uzavření dlouhodobé smlouvy s největším producentem kobaltu Glencore, je gigant Apple.

Miliardáři Bill Gates, Michael Bloomberg a Jeff Bazos prostřednictvím fondu Breakthrough Energy Ventures (BEV) investovali do start-upu Kobold Metals, který pracuje na vývoji „Google map“ zaměřených na zemskou kůru, s cílem objevit další zdroje kobaltu. Ve většině případů je totiž komodita pouze vedlejším produktem těžby niklu a mědi. S ohledem na zvyšující se počet elektromobilů může být tento způsob získávání prvku do budoucna nedostatečný.

S ohledem na tuto skutečnost může být investice do akcií producentů kobaltu zajímavým způsobem diverzifikace portfolia investorů. Zajímavé mohou být například akcie firmy China Molybdenum nebo Cobalt 27, kde došlo k výraznější korekci.

Akcie společnosti Glencore také dostaly výrazně „zabrat“ po řadě skandálů spojených s obviněním z korupce, daňových úniků či enviromentálních hříchů a vykořisťování zaměstnanců.

Rekordního minima 21 750 USD za metrickou tunu dosáhl kobalt v únoru 2016.

Olívia Lacenová, xPartners

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace