Primární úpisy v pokračujícím chaosu 2020

Důvody ke skepsi v oblasti IPO přetrvávají i ve druhém pololetí 2020. Trhy oscilují se střídáním nálad z vývoje pandemie – od paniky přes skleslost až po optimismus, že jsme z nejhoršího venku, konče novou pochmurnou zprávou, která naděje opět srazí. Jistota je jediná, rok 2020 je velmi specifický, a proto panuje i nepředvídatelnost v chování firem na primárním trhu. Nikdo s jistotou neodhadne, kdy se korporace sledované kvůli IPO rozhodnou zrušit svoji angažovanost, nebo naopak své akcie upsat.

Airbnb

Pravděpodobnost IPO vstupu ubytovacího retězce působícího na bázi sdílené ekonomiky je letos nízká. Původní odhadovaná valuace byla 30 mld. USD. Covid-19, uzavření hranic a obecná neochota lidí být v bližším kontaktu s cizími lidmi ponechává toto IPO spíše v oblasti teoretické.

Robinhood

První z poskytovatelů investičních nástrojů, který pracuje se zeto-fee. Setrvalé potíže technologického rázu snižují predikci potenciálního vstupu. Očekávaná valuace je 7,6 mld USD.

Postmates

Dodavatel potravin, resp. dovozce jídla plánoval své IPO již v roce 2019, nicméně přesunul svůj primární vstup a počátek sekundárního obchodování na letošek. Situace stran této společnosti je ovšem obdobná jako s poskytováním ubytovacích služeb; čelí významnému propadu zájmu o své služby. Předpokládaná valuace je 2,4 miliardy USD.

Snowflake

Cloudová firma s velkým potenciálem, která s velkou pravděpodobností vstoupí na trh na přelomu H1/H2 2020. Vzhledem k raketovému růstu NASDAQ 100 a velmi rychlému zotavení technologických akcií může být toto IPO, i vzhledem k potenciálu služeb, které společnost svým zákazníkům nabízí, investorsky velmi zajímavá. Očekávaná valuace 12 mld. USD.

Doordash

Další dodavatel potravin, resp. dovozce jídla ze Silicon Valley, který, jak napsala agentura Reuters, chce otestovat ochotu investorů vložit své peníze do ztrátové firmy. Opět platí vysoká neurčitost stran vstupu vzhledem k situaci na americkém trhu. Očekávaná valuace 13 mld. USD.

Asana

Tvůrce programů na zvyšování produktivity, se zaměřenim na SMC,MC v pravém slova smyslu neplánuje IPO, ale přímý vstup na burzu. Předpokládaná valuace je 13 mld. USD

Wish

E-commerce retailer. Aktuálně velmi žádaný segment, nicméně velmi kompetitivní. Očekávaná valuace 13 mld. USD

Procore Technologies

Software vývojář v oblasti vzdálené spolupráce konstruktérů a vývojářů sice své IPO zrušil a přistoupil raději k jinému způsobu financování, nicméně malá naděje tu stále je. Byla by škoda přijít o tak skvělou firmu! Předpokládaná valuace 4 mld USD.

Primární trh je aktuálně velmi křehký, ale i podzim pak může být pro trhy nevyzpytatelný. Faktorem nestability je nejen možný masívní návrat covid-19, ale i americké prezidentské volby, které v předběžných průzkumech slibují drama už nyní; finanční trhy nemají politická dramata v oblibě.

Michal Dvořák, Tradecentrum

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace