Technologičtí giganti odstartovali závody ke dvoubilionové hranici

Závody společností, které jsou součástí indexu S&P 500, o dosažení tržní hodnoty 2 biliony amerických dolarů přetrvávají. A zdá se, že začínají být zajímavější a výsledek těsnější než kdykoliv v minulosti. Ale Apple už navždy zůstane historicky první společností kótovanou na burze v USA, které se v srpnu 2020 podařilo dosáhnout tržní kapitalizace ve výši 2 bilionů dolarů. Kdo bude další? Údaje z analýzy Investor’s Business Daily S&P Global Market Intelligence a MarketSmith hovoří jasnou řečí, Tesla to s největší pravděpodobností nebude.

apple-logo

Vypadá to, že technologie opět začaly pohánět trh. Akcie společnosti Microsoft Corporation dosáhly na konci minulého týdne nového maxima na úrovni 261 dolarů, čímž překonaly hodnotu společnosti z doby jejího vrcholu během internetové horečky (dot-com bubble) a zvýšily ocenění firmy na burze na 1,97 bilionu dolarů. Po růstové rallye na úrovni 21 procent od začátku ledna 2021 se tak společnost Microsoft dostala na druhou příčku nejhodnotnějších společností S&P 500. Během jednoho roku hodnota jejích akcií posílila dokonce o 50 procent.

Graf: Vývoj hodnoty společnosti Microsoft Corporation za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Applu trvalo přibližně 2 roky, než dosáhl hranice 2 bilionů po překonání bilionového milníku. Odborníci momentálně předpokládají, že by Microsoft mohl překročit dvoubilionovou hodnotu během následujících 12 měsíců. Odhady také říkají, že společnost by mohla ve fiskálním roce 2021, který končí v červnu, vydělat 7,37 dolarů na akcii, což by představovalo nárůst o 28 procent oproti stejnému období roku 2020.

Druhým kandidátem, který aspiruje na překonání dvoubilionového milníku, je Amazon, jehož hodnota se koncem minulého týdne pohybovala kolem 3 340 dolarů za akcii.

Graf: Vývoj hodnoty společnosti Amazon za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Tržní kapitalizace dosahovala 1,68 bilionu dolarů. Odhady analytiků však hovoří o tom, že akcie společnosti by měly v průběhu 12 měsíců vzrůst o 25 procent. Pokud by se tato predikce splnila, tržní hodnota Amazonu by byla další, která překoná hodnotu 2 bilionů.

Akcie Amazonu však od ledna 2021 dosahují mnohem nižšího výkonu než akcie Microsoftu. Hodnota společnosti letos vzrostla o 10 procent, ale za uplynulých 12 měsíců dosáhla výkonnosti na úrovni 43 procent.

Pokud jste však očekávali, že třetím favoritem v závodech o dosažení milníku 2 bilionů bude Tesla, tak budete pravděpodobně zklamaní. Očekávaný vývoj hodnoty společnosti totiž hovoří o poklesu na úrovni 10 procent. 12měsíční cílová hodnota akcií z pohledu analytiků je na úrovni 637,88 dolarů za akcii, což by znamenalo tržní ocenění Tesly na úrovni „pouhých“ 612 miliard dolarů.

Hodnota Tesly se i v současnosti drží velmi daleko za hodnotou výše zmíněných technologických gigantů. Během pátečního obchodního dne se akcie obchodovaly za 729 dolarů na akcii a tržní kapitalizace společnosti dosahovala 700 miliard dolarů. Společnost tak bude muset překonat ještě mnoho milníků, než dokáže čelit hodnotě svých konkurentů v indexu.

Graf: Vývoj hodnoty společnosti Tesla za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Podle očekávání by tak Tesla mohla být v průběhu příštích 12 měsíců v žebříčku S&P 500 až 7. nejhodnotnější společností za dalšími významnými hráči jako je Alphabet , který je mateřskou společností Googlu, Facebooku a Berkshire Hathaway, které mají vyšší tržní kapitalizaci než populární výrobce elektromobilů.

Olívia Lacenová, hlavní analytička TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace