Žádná expanze netrvá věčně

Akciový trh roste od konce prosince, respektive začátku ledna, a to díky otočení celé monetární politiky FEDU. Všichni si pamatujeme a vzpomínáme na ukončení restriktivní měnové politiky kvůli 20 procentního poklesu akcií. Od té doby jsme však pozorovali pouze čistý růst.

Už i v předcházejících článcích jsem avizoval, že trh by potřeboval zdravou korekci, aby opět mohl dále růst. Velmi těžko se však odpovídá na to, kdy aktuální pokles, který nyní dosahuje několika procent (5 až 7 procent od vrcholu) skončí. Uvidíme ale něco podobného jako v nedávném období nebo budeme opět růst?

Z fundamentálního hlediska je velmi těžké hledat hnací motor pro akcie. Trh roste už přibližně 10 let, ekonomika je v dobrém stavu, zejména tedy v USA, kde byl potvrzen růst HDP ve výši 3,1 procenta. Nezaměstnanost je na velmi nízkých úrovních.

Pokud budou akcie dále klesat, je velká pravděpodobnost, že uvidíme snížení úrokových sazeb v USA, nebo i zavedení kvantitativního uvolňování. Navzdory tomu, že americká ekonomika je zralá na zvyšování sazeb, trh očekává její pokles. Podle Zerohedge je až 82 procentní pravděpodobnost, že do konce prosince 2019 uvidíme snižování sazeb. Ty se pohybují v pásmu 2,25-2,5 procenta. Trh očekává snížení téměř o 0,5 procent na úroveň 2-2,1 procenta.

O situaci však rozhodne až FED na svém zasedání. Na tom posledním se vyjádřil, že nemá v úmyslu zvyšovat ani snižovat sazby. Investoři však očekávají pokles a centrální bankéři se tomu budou přizpůsobovat, jak jsme mohli vidět nedávno. Tento krok by mohl představovat jednoznačný stimul pro ceny dluhopisů a svým způsobem i pro akciové trhy. Tím by krátkodobá korekce mohla být ukončená.

I když tu máme silný negativní signál pro ekonomiku a akcie, konkrétně obchodní válku, Trump se podle několika různých politiků a analytiků snaží tímto krokem donutit FED, aby sazby snížil. Důsledky obchodní války budou více než znepokojující.

Na druhém grafu vidíte pohled analytika z Morgan Stanley (Michael Wilson), který považuje tento rok za rok s vysokou šancí poklesu nebo změny cyklu – z expanze na recesi. Podle tohoto grafu se nacházíme na začátku „downturnu“. I když se jedná z jeho strany o poměrně negativní scénář, centrální banky a jejich nástroje vždy dokáží ovlivnit trhy a svým způsobem odvrátit pokles. To mohou udělat například prostřednictvím změny rétoriky, či spuštěním programu kvantitativního uvolňování.

Toto se za poslední roky stalo vícekrát a je jen otázkou času, kdy se tento jev objeví znovu. Žádná expanze však netrvá věcně a záleží, kdy tyto nástroje budou neúčinné. To pochopitelně závisí i na stavu ekonomiky.

Patrik Machových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace