Odstartovala lavina žádostí „ochrany před věřiteli“. Jde o začátek kolapsu velkých firem?

Nemuseli jsme čekat příliš dlouho, než odstartoval řetězec oznámení o tom, že velké společnosti, které fungují celá desetiletí, žádají o ochranu před věřiteli, případně přistupují k restrukturalizacím. Důsledky související s oslabením ekonomiky kvůli pandemii COVID-19 si tak postupně vybírají svou daň. A to navzdory snaze států pomoci co nejvíce firmám prostřednictvím stimulace ekonomiky a poskytnutí státní podpory.

Před pár dny vyhlásil bankrot americký těžař ropy a plynu Chesapeake Energy, k čemuž přispěly restrikce v kombinaci s vysokým zadlužením firmy. Firma zatím požádala o ochranu před věřiteli a nadále chce pokračovat ve své činnosti. Vedle restrukturalizace plánuje snížit svůj dluh z původních 9 miliard USD na 7 miliard USD. Akcie společnosti se od 8. června 2020 propadly o 83 procent a za poslední rok ztratily ze své hodnoty 99 procent a dostaly se tak na 4,53 USD před spuštěním čtvrtečního obchodního dne.

I slavný Cirque du Soleil musel propustit 95 procent zaměstnanců a požádat o ochranu před věřiteli, protože od března zrušil všechna svá představení a neměl tak z čeho pokrývat náklady na chod společnosti. Vedení se rozhodlo kvůli opětovnému rozběhnutí byznysu podepsat dohodu s akcionáři, kteří převezmou závazky společnosti a investují do chodu přibližně 300 milionů USD.

Jelikož ve ztrátě se poslední tři roky nacházela i divize fotoaparátů Olympus, firma se zřejmě v důsledku negativního vývoje na trhu v posledních měsících rozhodla tuto divizi prodat výrobci notebooků Vaio. Své rozhodnutí oznámila koncem června. Japonský Olympus se nově plánuje věnovat pouze výrobě zdravotnických pomůcek.

deal

Do exekučních problémů se v důsledku skandálu s účetnictvím dostala i německá firma Wirecard. Zajímavostí je, že Wirecard se stala první firmou, která zkrachovala, i když je stále součástí indexu DAX. Důvodem skandálu byl fakt, že během auditu se prokázalo, že firmě chybí 1,9 miliardy EUR, které vykazovala ve svém účetnictví.

Jednou z prvních společností, která ještě koncem května vyhlásila v USA bankrot je i světoznámá půjčovna aut Hertz, která existuje více než sto let. Mezinárodních operací v Evropě, Austrálii a Nového Zélandu se však situace na americkém trhu podle agentury Reuters nedotkne. Akce Herts Global Holdings se od začátku roku 2020 propadly o 91 procent a během čtvrtečního obchodního dne se jejich hodnota pohybovala okolo 1,50 USD.

Zřejmě až čas ukáže, jak firmy dokážou zvládnout nelehkou finanční situaci, opět nastartovat svůj byznys a vrátit ho do zelených čísel. S ohledem na omezení související s COVID-19 je stále možné, že podobných oznámení bude v nejbližším období přibývat. Významnou roli v tomto směru určitě sehraje i stále potenciální druhá vlna koronaviru.

Olívie Lacenová, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace