Výhled asijských ekonomik do budoucna

Očekává se, že rozvíjející se ekonomiky s asijskou měnou budou těžit z globálních reflačních politik a přílivu do portfolií. I nadále bude stěžejní dopad rostoucí nejistoty pramenící z obchodních rozhovorů USA a Číny. Nejistota je ale spojená i s nadcházejícími všeobecnými volbami v Indii, Indonésii a na Filipínách. V neposlední řadě se ale týká i voleb do Evropského parlamentu, kde riziko nabývá hned několik dimenzí. Pokud UK nevystoupí z EU, bude muset nominovat své zástupce do parlamentu. Dalším rizikovým faktorem je maďarská strana Fidész a prezident Orbán – za předpokladu, že by jeho strana výrazně uspěla, hrozí nárůst euroskepticismu v orgánech EU. Kromě toho ale hrozí i další diferenciace spojené například s vlivem oslabené pozice E. Macrona, vzestupem nové „revoluční“ vlny v Evropě, či geopolitickou situací na Korejském poloostrově a vztahy napříč spektrem.

Pokud společné rozhovory britských stran povedou spíše k měkkému brexitu, dopadem bude podpora britské měny a celosvětově vyšší ochota podstupovat riziko.

Pondělní údaje z Institute for Supply Management (ISM) značí, že americká výrobní činnost v březnu vzrostla na 55,3 bodů z únorových 54,2 bodů, což je vyšší hodnota, než jaké bylo tržní očekávání (54,5 bodů). Zda-li je ovšem toto oživení silné a udržitelné, není možné říci, protože data od konce roku 2017 kolísala oběma směry.

Oproti tomu u IHS Markit klesl výrobní PMI v březnu na 52,4 bodů z únorových 53,0 bodů. I další slabá makroekonomická data jen doložila zpomalující ekonomiku USA, což podpořilo FED v zachování svého „dovish“ postoje.

Průmyslová výroba v USA za únor meziměsíčně vzrostla o 0,1 procenta. Agentura Bloomberg však ve svém průzkumu predikovala růst vyšší – o 0,4 procenta. Maloobchodní tržby v USA oproti tomu klesly o 0,2 procenta, kdežto tržní odhad předpokládal naopak růst v této výši.

Konferenční rada v úterý také uvedla, že její index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 124,1 z únorových 131,4,  což vrhá stín na výhled růstu USA.

Výkonná ředitelka IMF Christine Lagardeová v úterý uvedla, že globální růst ztratil hybnou sílu v důsledku rostoucího obchodního napětí a přísnějších finančních podmínek. Pauzy ve zvyšování sazeb přispějí ke zvýšení aktivity ve druhé polovině roku 2019.

Současně s tím se v lednu meziroční americká jádrová inflace PCE snížila na 1,8 procenta z prosincových vzestupně revidovaných 2,0 procent, což je nejpomalejší tempo růstu od února 2018. Aktuální data vytváří tlak na snížení výnosů 10Y UST a výnosová křivka 3M-10Y UST se pravděpodobně opět obrátí. To by mohlo FED přimět, aby zintenzivnil svá úsilí o vyhnutí se další inverzi.

Michal Dvořák, Tradecentrum

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace