IPO Saudi Aramco překonalo očekávání a dosáhlo několik tržních „NEJ“

Když princ Muhammad bin Salmán zmínil, že ocenění firmy Saudi Arabian Oil Company, známé pod zkráceným názvem Saudi Aramco, by se mělo pohybovat kolem 2 bilionů USD, nebyl daleko od pravdy. Navzdory tomu, že odhady odborníků e pohybovaly na úrovni 1,5 ž 1,7 bilionů USD a princovo tvrzení označovali za přehnané, během středečního IPO nakonec dosáhla tržní kapitalizace firmy 1,9 bilionu USD, překonala tak všechna očekávání a dosáhla úrovně těsně pod odhadem prince.

Nebyl to však jediný úspěch, kterého společnost během průměrného růstu dosáhla. Zároveň se stala nejhodnotnější společností na světě. Zatím co doposud technologickému trhu dominoval technologický gigant Apple s tržní kapitalizací na úrovni 1,19 bilionu USD a těsně za ním se držel Microsoft s oceněním přibližně 1,15 bilionu USD, Saudi Aramco s hodnotou 1,9 bilionu USD výrazně předčilo tržní hodnotu obou těchto firem a stalo se novým lídrem na trhu, jehož nebude snadné dostihnout.

Aby toho nebylo málo, zároveň jde o největší IPO na světě, které překonalo i vstup na trh internetového prodejce Alibaba z roku 2014. Zatímco čínský gigant získal z prodeje akcií 25 miliard USD, Saudi Aramco vydělalo až 25,6 miliardy USD.

Za úspěšné IPO vděší Saudi Aramco burze Tadawul, kde firma odstartovala svůj středeční debut mezi 10 největšími burzami světa podle trojúhelníkové kapitalizace firem, se kterými obchoduje.

Graf: Vývoj hodnoty akcií Saudi Aramco během prvního obchodního dne na burze Tadawul. (Zdroj: Google Finance)

Akcie ropného gigantu během prvního obchodního dne vzrostly z hodnoty 32 rijálů na 35,2 rijálů, což představuje růst 10 procent. Jde o povolené denní maximum a určitě by mohlo být zajímavé sledovat, kam by se vyšplhala hodnota nejsledovanějšího IPO bez tohoto limitu.

Největší producent ropy na světě celkově prodal 1,5 procenta akcií, přičemž zbytek zůstává ve vlastnictví státu. Pokud se rozhodne, v příštích 30 dnech může počet akcií zvýšit o 15 procent prostřednictvím opcí.

Finance získané z prodeje akcií mají být podle oficiálních informací použity ke snížení závislosti státu na ropě a vytvoření dalších pracovních míst.

Martin Krištoff, CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace