Lagardová se drží výhledů na oživení

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardová se ve středu postavila proti ekonomickému pesimismu a potvrdila, že k oživení hospodářství dojde, když poklesne pandemická nejistota. Zároveň se vyjádřila, že Evropa má všechny nástroje potřebné k překonání této krize.

I když je velká část 19členné eurozóny v „lockdownu“, Lagardová nadále předpovídá oživení za předpokladu, že od druhého čtvrtletí bude možné zrušit současná ekonomická omezení.

Pouze minulý měsíc ECB snížila na tento rok prognózu růstu z 5 % na 3,9 %. Rozšířenější omezení pohybu a aktivity v zemích, včetně Německa a Francie, spolu s pomalým zaváděním vakcín, tento výhled zpochybňuje jen pouhé dva týdny po zahájení nového kalendářního roku.

„Myslím si, že naše poslední prosincové projekce jsou stále velmi věrohodné,“ uvedla Lagardová v rozhovoru na konferenci Reuters Next. „Naše prognóza se zakládá na předpokladu, že se opatřeni souvisící s lockdownem uvolní do konce prvního čtvrtletí.“

ECB 10.prosince uvedla, že její prognózy předpokládají, že „dostatečná“ úroveň imunity bude dosažena do konce roku 2021.

Trvalý růst eura vůči dolaru také představuje riziko tlumení růstu a inflace, avšak Lagardová navzdory opatrným pohybům na přelomu let zachovala klid ze strany ECB.

Ekonomové ze soukromého sektoru již snižují své prognózy růstu, přičemž Bank of America nyní předpovídá expanzi o 2,9 %, což představuje o celý procentní bod méně než předcházející prognóza.

Na podporu eurozóny už ECB rozšířila „ultra uvolněnou“ politiku do roku 2022, ale při rekordních minimálních nákladech na půjčky, které spadají až do záporných hodnot. V některých zemích eurozóny je jejich zbývající stimulační palební síla omezena.

Lagardová uvedla, že ECB by mohla v případě potřeby znovu rozšířit svůj stimulační program nákupem dluhopisů, ale může také upustit od použití celého balíku ve výši 1,850 bilionů eur (2,25 bilionu dolarů), který vyčlenila na nákup, pokud krize pomine.

Martin Krištoff, CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace