Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna

Itálie před pár týdny představila svůj návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 2,4 procenta. Tento plán ekonomiky, jejíž dluh představuje 131 procent HDP vyvolal nevoli Evropské unie (EU), která návrh nepřijala a zároveň dala doporučení na jeho úpravu. Itálie však ani během dodatečné třítýdenní lhůty schodek nesnížilo a země tak bude muset čelit disciplinárnímu řízení.

Tento postup vůči Apeninského poloostrovu během uplynulého čtvrtka podpořili zástupci vlád členských států EU. Hospodářský a finanční výbor Rady EU podle zdroje agentury Reuters již přijal usnesení, že otevření řízení je oprávněné.

Evropská komise totiž minulý týden potvrdila své původní hodnocení, podle kterého je návrh italského rozpočtu v závažném nesouladu s jejím doporučeními a vůbec nesnižuje obrovský veřejný dluh země. „Neustoupíme,“ prohlásil pouze na druhý den v rozhovoru pro státní televizí Rai vicepremiér Matteo Salvini, který je lídrem vládní strany Liga. Podle jeho slov není výše nákladů zbytečná, protože má zajistit růst hospodářství státu.

Jeho slova podpořil i vicepremiér Luigi Di Maio, který je lídrem vládního Hnutí pěti hvězd. Maio vyloučil možnost, že by vláda změnila své rozpočtové plány před volbami do Evropského parlamentu, které jsou plánované na květen 2019. V důsledku sporů mezi Bruselem a Římem reagovaly evropské akcie po těchto vyjádřeních tak, že zamířily směrem dolů. V reakci na doporučení komise by měly vlády členských zemí EU odstartovat potřebné kroky, které by mohly vést k novým doporučením na snížení dluhu, ale také k uvalení sankcí vůči Itálii.

Po zveřejnění těchto informací italská vláda přece jen změnila svou dosavadní rétoriku, podle které neměla v plánu žádné ústupky EU. Signalizovala, že je otevřená případnému snížení plánovaného schodku. Momentálně navrhovaných 2,4 procenta představuje trojnásobek ve srovnání s plány předchozí italské vlády. Italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria už ve středu avizoval, že vláda nyní hledá cesty, jak by mohla veřejné výdaje omezit a zároveň zajistit dostatečnou podporu pro ekonomický růst země. Vláda by o revizi rozpočtu měla jednat už v pondělí večer.

Podle předběžných informací, by mohla vláda dokázat snížit plánovaný deficit až na 2 procenta. Zmírnění rétoriky italských představitelů prospělo i italskému indexu FTSE MIB. Ten v pondělí vyskočil o 2,77 procenta na 19.233,45 bodu, během týdne mírně oslabil a držel se těsně pod touto hodnotou, a to v důsledku nervozity investorů vyplývající z obav o výsledek jednání. Ochota jednat o výši příští rozpočtu podpořila zejména bankovní tituly v italskou ale i v rámci Evropy.

Patrik Mackových, analytik TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Jedna odpověď k “Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna”
  1. Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu. Zdá se, že se naplní staré námořnické přísloví hovořící o tom, že největší klid přichází před bouří. V případě minulé krize se to totiž jednoznačně potvrdilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace