Nepovedená sázka na německé bankovní giganty

Potvrzená jednání ohledně sloučení dvou velkých německých bank v polovině března vzbudilo vlnu obrovského zájmu na kapitálových trzích. Fúzí Deutsche Bank a Commerzbank by totiž mohl vzniknout třetí největší finanční ústav v Evropě, hned po britské HSBC a francouzské BNP Paribas. Po šesti týdnech je však všechno jinak a obavy o budoucnost banky se opět prohlubují.

Akcie Deutsche Bank po zveřejnění informace o zahájení jednání po měsících dohadů o možné fúzi zamířily vzhůru a během jednoho obchodního dne posílily o 4 procenta. Akce Commerzbank si připsaly dokonce až 6,9 procenta. Jenže po měsíci a půl jednání ztroskotala, co v druhé polovině minulého týdne potvrdily obě zúčastněné strany. Důvodem nezdaru bylo, že by nedokázali vytvořit dostatečné výhody na kompenzaci dodatečných rizik spojených s realizací, nákladů na restrukturalizaci a kapitálových požadavků spojených s rozsáhlou integrací.

Negativní fundament vyvolal okamžitou reakci investorů na kapitálových trzích, která stáhla hodnotu firem dolů. Akcie Deutsche Bank si odepsaly 1,4 procenta a klesly na cenu 8,38 EUR za akcii. u dodatečných rizik spojených s realizací, nákladů na restrukturalizaci a kapitálových požadavků spojených s rozsáhlou integrací.

Negativní fundament vyvolal okamžitou reakci investorů na kapitálových trzích, která stáhla hodnotu firem dolů. Akcie Deutsche Bank si odepsaly 1,4 procenta a klesly na cenu 8,38 EUR za akcii.

Akcie Commerzbank oslabily o 3,7 procenta a obchodní den uzavřely na hodnotě 7,59 EUR za akcii.

Fakt, že se fúze neuskuteční, znamená pro Deutsche Bank nutnost hledání nového, v pořadí již pátého plánu obratu, aby dokázala zmírnit obavy investorů o oživení růstu a zvýšení výnosů. Výsledky hospodaření za první kvartál 2019 hovoří jasnou řečí. Největší německé bance, která se dostala do potíží po skandálu s hypotečními cennými papíry se nacházela ještě v posledním čtvrtletí 2018 ve ztrátě 409 milionů eur. Za první tři měsíce roku 2019 se sice meziročně podařilo zvýšit zisk po zdanění na 201 milionů EUR, což představuje růst o 67 procent, jenže tržby finanční instituce klesly o 9 procent na 6,4 miliardy eur a podle pátečního vyjádření banka s jejich růstem v roce 2019 již nepočítá.

Zda se Deutsche Bank podaří z problémů vymanit zůstává nejasné. Instituce se ocitla v problémech a značné ztrátě během desetiletého období, ve kterém prakticky všechny ostatní aktiva zpevňovala. Spojení sil s Commerzbank bylo považováno za poslední možnost, jak zažehnat její hrozící krach. Nervozita investorů je o to větší, pokud přihlédneme k tomu, že zánik banky by mohl spustit dominový efekt, jelikož tento finanční kolos tvoří protistranu téměř každé významnější evropské bance, což by mohlo odstartovat lavinu v podobě další ekonomické a finanční krize.

V případě „problémové“ Commerzbank už projevily zájem o akvizici věřitelé jako ING Groep NV a UniCredit SpA.

Olivia Lacenová, xPartners

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace