Spočívá budoucnost umění v Blockchainu?

Zatímco ještě donedávna milovníci umění nakupovali klasické obrazy v rámech, sochy a jiná umělecká díla, v současnosti se svět umění posouvá k digitalizaci, který umožnila právě technologie blockchain. Na jejím základě lze vytvářet nezaměnitelné obrázky, videa nebo hudbu. Ty pak v digitální podobě draží jejich majitelé za horentní sumy. Jedním z posledních příkladů je digitální koláž umělce pod jménem Beeple, která se prodala v aukčním domě Christie za rekordních 69,3 milionu dolarů.

Takovýchto děl, které jsou spojeny se zvučnými jmény, bychom našli hned několik. Od herce Williama Shatnera, známého jako kapitán Kirk z první série seriálu Star Trek, který prodal pamětihodnosti ze své kariéry a života v červenci 2020 jako virtuální kartičky prostřednictvím blockchainu Wax, přes obrázek Nyan Cat, za který byl jeho majitel ochoten zaplatit neuvěřitelných 580 tisíc dolarů, až po sérii obrázků Paris Hilton vytvořenou ve spolupráci s umělkyní Blake Kathryn.

Jde o tzv. technologii NFT (Non fungible tokens), tedy nezastupitelné tokeny, které představují digitální jednotky uložené v účetní knize v podobě blockchainu. Tyto tokeny nelze měnit ani přepisovat. Díla opatřená NFT sice může sdílet a kopírovat každý, ale majitel je pouze jeden, stejně jako v případě klasických uměleckých děl, kdy je originál pouze jeden, ale lidé si mohou kupovat, sdílet a vyměňovat jeho kopie.

Do tohoto fenoménu se už zapojil i zakladatel Twitteru, který nedávno prodal svůj první tweet opatřený NFT za 3 miliony dolarů. Příkladem využití NFT je například i hra CryptoKitties, kde uživatelé sbírají, chovají a následně mohou vyměňovat, ale i prodávat virtuální kočky. Některé z nich se prodaly za více než 100 tisíc dolarů. Kromě toho však zájemci mohou najít celou řadu dalších her založených na technologii blockchain, kde si mohou koupit zajímavé sběratelské kousky. V segmentu dominují i ​​projekty jako CryptoPunks a SuperRare.

Na druhé straně barikády se nacházejí skeptici a kritici této technologie, kteří poukazují na náročnost blockchainu na spotřebu energie, což podle jejich názoru přispívá ke klimatické krizi.

I když tento poměrně mladý trh má množství fanoušků i odpůrců, jeho cena a tím potenciál budoucího zhodnocení investice roste. Podle portálu Nonfungible.com vzrostla hodnota NFT trhu v průběhu tří let (do konce roku 2020) o 705 procent na 338 milionů dolarů. A tento rok dosáhla dalšího významného milníku. Za první kvartál 2021 dosáhly tržby z prodeje děl prostřednictvím NFT 2 miliardy dolarů. Pro srovnání – v předchozím kvartálu dosáhla výška transakcí 93 milionů dolarů.

Z tohoto pohledu roste hodnota trhu výrazným tempem a profitovat na něm pravděpodobně dokážou zejména ti, kteří včas naskočí „na vlnu tohoto trendu“. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jde o vysoce rizikovou investici, kterou někteří odborníci považují za čistou spekulaci.

Z mého pohledu může jít o novou průlomovou technologii. Není to tak dávno, co se odborníci stavěli velmi skepticky k Bitcoinu a kryptoměnám obecně a dnes přichází doba, kdy se většina centrálních bank snaží vytvořit vlastní, centralizované digitální měny. Možná už za pár let budou i NFT dostupné všude a budeme je brát jako běžnou součást života. Ale dnes je to všechno ještě hudba budoucnosti.

Olívia Lacenová, Analytička Topforex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace