Turecko a napětí ve Středomoří

Turecko a Řecko se podle NATO dohodly na zahájení jednání o způsobu deeskalace napětí ve východní oblasti Středozemního moře. Řecko minulý čtvrtek popřelo, že souhlasilo s jednáním s Tureckem zprostředkovaným NATO. V prvních sedmi měsících letošního roku bylo zahájeno přibližně 1 174 investic, které obdržely povolení k dokončení.

Turecko a Řecko se dohodly na zahájení jednání o zřízení způsobu deeskalace napětí ve východním Středomoří. Oznámil to ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Řecko následně ve čtvrtek popřelo, že by s takovým jednáním, zprostředkovaným NATO, souhlasilo.

Řecko zpochybnilo současné aktivity Turecka, zaměřené na průzkum oblasti energetiky ve východním Středomoří, a jejich pokusy o obsazení menších ostrovů u tureckého pobřeží.

Ankara uvedla, že energetické zdroje poblíž ostrova Kypr je třeba spravedlivě rozdělit mezi tureckou republiku Severní Kypr (TRNC) a řecko-kyperskou správu na jihu. TRNC vydala turecké státní ropné společnosti Turkish Petroleum (TPAO) povolení k průzkumu. Podle údajů tureckého ministerstva průmyslu a technologií bylo mezitím v Turecku zahájeno v prvních sedmi měsících tohoto roku přibližně 1 174 investic za 19,5 miliardy TL, které obdržely víza k dokončení. V roce 2019 vydalo podle údajů ministerstva Turecko investiční pobídkové certifikáty pro 5 696 projektů v celkové hodnotě 135,14 miliardy TL.

Jozo Peric, CapitalPanda

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace