Turecko rozšiřuje „klub“ zemí v recesi

Turecko se přidává k zemím, které se podle kvartálních výsledků HDP dostaly do technické recese. Výsledky však mohou představovat pouze špičku ledovce celé turecké ekonomiky.

Z následujícího grafu HDP (kvartální) od Tradingeconomics můžeme zpozorovat negativní vývoj HDP za třetí čtvrtletí 2018, kdy ekonomika poklesla o 1.6 procenta a následně podle nejnovějších dat z března za 4Q 2018 o 2.4 procenta. Turecko si tak „otevírá dveře“ dalším problémem a trh bude pozorně sledovat rostoucí tendenci intervencí od turecké centrální banky a státu.

Graf tureckého vývoje HDP
Turecko oficiálně v recesi

Podobné výsledky byly pozorovány mezi 2009-2010, během bankovní krize. Na turecké ekonomice se můžeme poučit a vidět co mohou způsobit úrokové sazby dlouhodobě na nízké úrovni, resp. expanzivní politika v dlouhodobém horizontu. Nízké sazby od konce 2009 až po konec roku 2018 zapříčinily velké nafouknutí ekonomiky pomoc úvěrování, vysoké znehodnocení měny a vysokou inflaci. Ačkoli Turecko můžeme považovat za „rozvojovou“ zemi, u které může trh očekávat vyšší růst HDP než u rozvinutých zemích, tak jak tomu bylo v minulosti, i to má své limity.
Nekontrolovatelné znehodnocování turecké liry byl jeden z hlavních spouštěčů. Následně Erdogan nenechal centrální banku dělat si svou práci ohledně úrokových sazeb. Centrální banka nakonec přistoupila k masivnímu zpřísnění monetární politiky, tj. k prudkému zvyšování sazeb. Turecká centrální banka dalšímu znehodnocení zabraňovala i intervencemi – nákupu domácí měny, a tak snahu o její posílení. Z toho však vyúsťují další problémy.

Díky nízkým sazbám se soukromý sektor zadlužoval příliš rychle, což může v době vysokých úrokových sazeb zhroutit zadlužený soukromý sektor. Je to takový koloběh, který se opakuje. Tím, že se zvyšují sazby rostou úroky na úvěrech, ať už firem či domácností, což může způsobit horší financování dluhu, vyšší nezaměstnanost a tak dále… Je pravděpodobné, že celá situace bude pod drobnohledem a stát i CB budou tento úvěrový problém řešit. Tím pádem logické zpomalení HDP je jen špičkou ledovce a bublina s dříve „levnými“ penězi může způsobit něco horšího.


Patrik Mackových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace