USA musí při všech dohodách o restrukturalizaci dluhu požadovat transparentnost čínského dluhu

Spojené státy musí trvat na tom, aby rozvojové země zveřejnily dluh a další závazky vůči Číně jako součást jakékoliv budoucí dohody o restrukturalizaci dluhu nebo mezinárodního balíku pomoci.

Předseda bankovního výboru Senátu Mike Crap, předseda finančního výboru Senátu Chuck Grassley a další senátoři uvedli, že Spojené státy by měly podpořit restrukturalizaci dluhu chudých zemí, které byly tvrdě zasaženy pandemií koronaviru, klesajícími cenami komodit a posilováním amerického dolaru.

Mezinárodní měnový fond minulý týden předpověděl, že pandemie způsobí 3% pokles v globální ekonomice. Krize zasahuje rozvojové země a rozvíjející se trhy obzvlášť tvrdě.

Skupina 20 hlavních ekonomik – mezi které patří Čína – a skupina věřitelů z Pařížského klubu, se minulý týden dohodli pozastavit oficiálně bilaterální platby dluhu pro nejchudší země světa do konce roku, přičemž soukromí věřitelé toto opatření dobrovolně podpořili.

Odborníci však tvrdí, že vzhledem ke špatným ekonomickým podmínkám vyvolaným pandemií budou pravděpodobně zapotřebí další kroky včetně restrukturalizace a zrušení dluhu.

OSN odhaduje, že rozvojové země budou muset do konce roku 2021 splatit nebo refinancovat dluhy ve výši 2,7 bilionu dolarů.

Značnou část dluhů rozvojových zemí má Čína, která v posledních desetiletích agresivně zintenzívnila veřejné a soukromé půjčky v Africe a dalších rozvojových regionech a často vyžadovala mnohem tvrdší podmínky a vyšší úrokové sazby než západní věřitelé.

Martin Krištoff, CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace