Zrcadlo německé ekonomiky – IFO index

Německý index podnikatelského klimatu IFO měří aktuální úroveň domácího podnikatelského klimatu a očekávání na nejbližších šest měsíců. Do průzkumu se zapojuje mnoho vedoucích pracovníků z téměř všech odvětví, a proto dokáže relativně dobře předpovídat růst HDP. Přesně kvůli tomu sledují IFO index obchodníci, kteří obchodují dax a německé akcie.

Historie indexu IFO

Od roku 1972 zveřejňuje mnichovský institut IFO každý měsíc index podnikatelského klimatu IFO a časem se ukázalo, že je tento index relativně spolehlivý. Ukážeme si to na recesi z roku 2008. Na grafu můžete vidět, že se index od začátku roku do poloviny roku 2008 s menšími odchylkami hýbal okolo hladiny 105 bodů. V květnu začal IFO index výrazně klesat a zastavil se až v březnu 2009 na hladině 80 bodů. Poté začal růst.

Index IFO 24.5.2006 – 21.4.2011; Zdroj: https://www.investing.com/economic-calendar/german-ifo-business-climate-index-132

Nyní porovnáme vývoj IFO indexu s vývojem německého akciového indexu DAX. Časové období je v prvním grafu ohraničené svislými čarami a také je na první pohled viditelné, že na začátku sice rostl, v létě roku 2007 vytvořil nová historická maxima, ale ta už nedokázal překonat.

Naopak od května 2018 index DAX stejně jako index podnikatelského klimatu IFO začal výrazněji klesat a propad se zastavil až v březnu 2009. Můžeme tedy říci, že je index jedním z nejspolehlivějších nástrojů fundamentální analýzy při střednědobém a dlouhodobém obchodování indexu DAX a celkově při obchodování na německém akciovém trhu je důležité ho sledovat.

DAX 30 CFD; Zdroj: Admiral Markets MetaTrader 5

Výpočet indexu IFO

Institut IFO každý měsíc vyhodnocuje dotazníky od zhruba 7000 vedoucích pracovníků z výrobního, stavebního a obchodního sektoru nebo služeb. Po vyhodnocení kromě samotné hodnoty indexu IFO zveřejňuje také podrobnou zprávu.

Index procentuálně porovnává změnu negativních a pozitivních odpovědí, ale samotný výpočet je složitější. Referenční hodnota indexu je 100 bodů, což znamená, že pokud má IFO index více jako 100 bodů, společnosti vnímají podnikatelské klima pozitivně a pokud má IFO index méně než 100 bodů, je vnímaný negativně. 

Význam IFO Indexu

IFO index je dobře nastavený, svědčí o tom jeho spolehlivost. Jako indikátor ekonomické aktivity svou důležitostí dokonce konkuruje oficiálním statistickým údajům jako je například růst HDP. Vychází každý měsíc a růst HDP vychází jednou za čtvrt roku se zhruba 2 měsíčním zpožděním.

Stejně jako u růstu HDP nám ani u IFO indexu nestačí vědět výsledné číslo. Výsledné číslo porovnáváme s očekáváním analytiků. Očekávání naleznete v ekonomickém kalendáři Vašeho brokera nebo na jiných stránkách o tradingu.

IFO index – očekávání do budoucna

IFO index mírně klesá a momentálně se pohybuje mírně pod hranicí 100 bodů. Můžeme očekávat pokračování stávajícího trendu a institut IFO ve zprávě konstatuje, že se vytratil březnový optimismus a německé ekonomice dochází dech. Společnosti mají již nějaký čas slabší očekávání, kromě jiného jsou méně spokojené s jejich aktuální situací.

Zdroj: https://www.ifo.de/en/node/40780

Institut IFO zveřejňuje například každý měsíc také grafické znázornění ekonomického cyklu. Podle těchto údajů je pravděpodobné, že období nejsilnějšího ekonomického růstu má už v rámci tohoto cyklu Německo za sebou a je jen otázkou času, kdy se dostane do recese. Podívejte se na to, jak hodně se změnil graf od zelené tečky – leden 2008 až leden 2009. Tečka skočila přímo z kvadrantu znázorňujícího ekonomický rozkvět do kvadrantu symbolizujícího recesi.

IFO Index – Závěr

Závěr je takový, že IFO index je velmi dobrým ukazatelem a nelze ho brát povrchně. Pokud obchodujete index DAX, tak si udělejte čas a projděte si podrobný report na stránkách institutu IFO. Dozvíte se mnoho informací, které Vám pomohou s fundamentální analýzou. Jak to však s analýzou bývá, nejde se spoléhat na jeden zdroj, nutné je kombinovat více analytických přístupů.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace