Americká cla na Peking opět rozkolísala kapitálové trhy

Během posledních dní nám trhy ukázaly, jak křehký může být růst, který si víceméně udržovaly od začátku ledna 2019 – po výrazných výprodejích na konci roku. V zelených číslech se kromě dobré výsledkové sezóny a rétoriky centrálních bank udržovaly hlavně díky uzavření dočasného příměří mezi USA a Čínou. Tyto dva státy začaly vyjednávat o nové obchodní dohodě a uklidnily tak rostoucí nervozitu investorů. Nic ale netrvá věčně a v tomto případě to platí dvojnásob. Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru dne 5. května oznámil, že Washington zvýší současná desetiprocentní cla na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů ročně na 25 procent, na což americké a evropské akcie reagovaly značným propadem.

Trump vs. Čína

Trump uvedl, že debaty mezi Washingtonem a Pekingem podle něho pokračují příliš pomalu a proto se rozhodl pro tento rázný krok. Ačkoliv americké akcie zamířily do červených čísel hned po začátku obchodovacího dne, po poledni se jim podařilo velkou část ztrát smazat díky posílení odvětví zdravotní péče. Navíc, část investorů stále zůstávala v pozitivním sentimentu ohledně uzavření dohody mezi velmocemi.

Index Dow Jones oslabil od pondělí do čtvrtka o dvě procenta, širší index S&P 500 klesl o 2,2 procenta a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 2,7 procenta. Index volatility VIX vzrostl o 66 procent.

Evropské akcie pocítily dopad Trumpovo prohlášení o něco více a začátkem minulého týdne se dostaly na svá měsíční minima. Napětí vytvořené prostřednictvím zvýšení cel na dovoz čínského zboží však trvalo i během dalších dní a eskalovalo těsně před pokračováním jednání. 

V týdenním horizontu regionální index STOXX Europe 600 poklesl a během čtvrtka si odpisoval 2,7 procenta, francouzský index CAC 40 se propadl o 4 procenta a německý DAX oslabil o 3,2 procenta. Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite poklesl o 7,4 procenta.

Cla vstoupila v platnost už koncem minulého týdne a navzdory očekáváním, že trh zasáhne další pokles, americké akciové trhy dokázaly počáteční ztráty smazat a evropské zakončily obchodní den v plusu. V týdenní výhled ale ukončily obchodování se ztrátou 3 %. Vymazat výrazné počáteční ztráty se podařilo i hlavnímu čínskému indexu Shanghai Composite, který zakončil obchodní týden „jen“ se ztrátou 0,4 procenta.

Ještě v únoru americký prezident tvrdil, že jednání považuje za úspěšné a rozhodl se odložit zvýšení cel, které bylo naplánované už od 1. března 2019. Nemluvě o tom, že tento týden se má uskutečnit další kolo jednání, o kterém se předpokládalo, že by mohlo úspěšně završit celkové několikaměsíční vyjednávání.

Zatím se však zdá, že bychom se měli spíše připravit na další výprodeje na kapitálových trzích. Trump totiž nařídil Úřadu amerického obchodního zmocněnce zahájit proces na zavedení 25 procentního cla i na výrobky v objemu přibližně 300 miliard dolarů, které tomuto clu momentálně nepodléhají.

Olivia Lacenová, xPartners

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace