Zvýšení sazeb ČNB pravděpodobné až po rozumné dohodě o brexitu

Česká národní banka
Česká národní banka

Za rozhodnutím ČNB o nezvyšování sazeb může stát několik faktorů. Jednak došlo ke zvýšení nejistoty ohledně budoucího vývoje ekonomiky v důsledku pokračující chaosu ohledně brexitu, na finančních trzích také stále panuje nervozita kvůli potenciální obchodní válce mezi Čínou a USA. Navíc i domácí ekonomika jeví jisté známky zpomalení, na což ukazují například i větší snahy ministryně financí o neavizovaném hledání úspor ve státním rozpočtu.

Bankovní rada se v důsledku těchto, i dalších faktorů zjevně již tolik neobává o možné přehřátí české ekonomiky. Na druhou stranu by indikátorem ke zvýšení sazeb mohlo být neposilování kurzu koruny. Zvýšení sazeb je pravděpodobné, pokud dojde k rozumné dohodě mezi EU a Velkou Británií.

Bankovní rada ČNB 28. března rozhodla, že dvoutýdenní repo sazba zůstává na 1,75 % p.a., diskontní sazba na 0,75 % p.a. a lombardní sazba na 2,75 % p.a. K poslednímu zvýšení sazeb došlo v prosinci 2018 a někteří ekonomové očekávali, že na začátku letošního roku dojde k dalšímu zvýšení.

Tomáš Krejčí, eTrader

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace