Pozor na optimismus na akciových trzích

Akciový index S&P 500 spouští svoji korekci po dlouhém čtyřměsíčním růstu. Na přelomu listopadu a prosince jsme zaznamenali cca 21 procentní propad a díky změně monetární politiky se podařilo centrálním bankám situaci opět dočasně posunout a zachránit. Akciové indexy dokázaly vymazat předcházející ztrátu a navíc dokázaly vytvořit nový historický vrchol.

Trh dlouhodobě rostl, až nastal čas na korekci a fundamenty tomu dopomohly. Nevíme sice, jak velká korekce bude, zda-li tříprocentní nebo patnáctiprocentní. Můžeme se však podívat na to, jak se vyvíjel index volatility a jak to ovlivňovalo cenový vývoj akciového indexu S&P 500.

Tento graf ukazuje situaci derivátových kontraktů futures a opcí na index volatility – VIX. To signalizuje vysoký optimismus na akciových trzích, což si téměř vždy žádá svoji daň. Taková je úroveň spekulativních pozic před vyhlášením nových cel Donalda Trumpa. Dříve či později by ale k minimální korekci došlo, ať už s Trumpem, nebo bez něho. „Přeshortovaný“ Vix představuje vždy medvědí znamení a častokrát, když dosáhl nového maxima (při otevřených shortech), tak následoval několikadenní výplach. To jsme mohli vidět na posledním „přeshortovaném“ VIXe a následně na reakci v listopadu a v prosinci.

I to je důvod, proč se má investor, nebo obchodník vyhnout investování během „nejoptimističtějších dní“.

Zdroj: Zerohedge.com

FED však pozastavuje svoji restriktivní politiku a skončil se zvyšováním úrokových sazeb, americká ekonomika je na to připravená. Pokud by došlo k masivním propadům na akciových trzích, tak opět můžeme očekávat nějakou záchrannou páku jako v minulosti, pravděpodobně zavedením kvantitativního uvolňování, nebo snížením sazeb.

Pokud vezmeme v potaz nová cla zavedená americkým prezidentem, která mohou obchodní zkomplikovat obchodní dohodu, tak skutečná situace není tak optimistická, jako jí prezentují na akciových trzích. V každém případě, jakkoli se na meetingu ohledně cel vládní představitelé dohodnou, bude to mít jednoznačně pozitivní dopad pro akciové trhy.

Patrik Mackových, TopForex

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace

Bonus 30USD ke každému novému účtu

×