Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám

Praha 7. března 2019 – Po roce zopakovaný průzkum české populace ve věku od 18 do 38 let, tzv. mileniálů, ukázal, že meziročně výrazně poklesl zájem o investice do kryptoměn. Zatímco vloni kupovalo kryptoměny 16 % z mladé populace, která investuje, letos tak odpovědělo jen 9 % respondentů. Rovněž tak opadá zájem o budoucí investici do kryptoměn – zvažuje ji necelých 8 % respondentů, přičemž na jaře 2018 tento záměr mělo přes 11 % mladých. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro brokerskou společnost xPartners, který byl realizován koncem února tohoto roku na  reprezentativním vzorku mladé populace (výběr hlavních výsledků v příloze).

Aktuální průzkum potvrdil, že se mileniálové k investování obecně staví pozitivně: 62 % část svých prostředků investuje. Nejčastěji umísťují své finance do investičních fondů (36 %), do vzdělání (31 %) a  nemovitostí (22 %). Oproti loňsku si první místo vyměnily investiční fondy (růst zájmu o 5 procentních bodů) se vzděláním (pokles zájmu o 7 procentních bodů). Ovšem do budoucna nejvíce mileniálů stabilně zvažuje jako investici nákup nemovitosti (47 %), stejně tak se příliš nezměnil podíl mladých, kteří ani v budoucnosti investovat nechtějí a kterých je zhruba pětina.

 „Čeští mileniálové potvrdili v otázce kryptoměn výsledky, které máme i z dalších zemí,“ komentovala výsledky Olívia Lacenová, hlavní analytička xPartners. „Vysoké výkyvy v hodnotě bitcoinu a hlubší pokles jeho ceny na podzim se zjevně odrazily v důvěře v tuto formu investice. Naopak, aktuálně táhnou více akcie, investiční fondy a různé alternativní formy investování.“

„Aktuální situace na trhu s nemovitostmi je pro lidi se zájmem investovat lákavá. Z jiných výzkumů víme, že čtvrtina lidí, kteří plánují kupovat nemovitost, ji chtějí kupovat právě za investičními účely. Největší zájem je o malé byty nebo garsonky v novostavbách,“ doplňuje výstupy Jan Polák, account director ze společnosti Ipsos.

O výzkumu:
Výzkum byl realizován v únoru 2019 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-38 let. Celkem se ho zúčastnilo 300 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

O Ipsos:
Ipsos je výzkumnou technologickou a konzultační společností. Spolupracuje s pobočkami sítě Ipsos v 89 zemích. Z Prahy řídí projekty po celém světě, sídlí zde Ipsos Mystery Shopping Global Support Centre a vedení Ipsos Central Europe Cluster (ČR, SR, Maďarsko, Rakousko). Ipsos disponuje moderním technickým zázemím pro sběr a zpracování dat a využívá know-how divizí specializovaných na výzkumy značky a komunikace, mapování trhu a segmentaci, zákaznickou zkušenost a kvalitativní výzkum. Ipsos je členem organizací ESOMAR, MSPA, SIMAR a řídí se jejich etickými principy a metodickými pravidly. Dlouhodobě se věnuje tématům CSR a udržitelného rozvoje.

O xPartners:
xPartners je mezinárodní brokerská společnost poskytující své služby v zemích Evropské unie. Více informací na www.xpartners.com.

Výsledky 2019

Investujete alespoň část svých finančních prostředků?Ano%61,9
 Ne%38,1
 TotalCount315
Z jakého důvodu své finanční prostředky neinvestujete?Nemám hotovost%33,3
 Nechci mítdlouhodobě vázané finanční prostředky%30,0
 Raději
držím hotovost
%25,0
 Jiné,
uveďte
%11,7
 TotalCount120 
Do kterých
oblastí investujete své finanční prostředky?
Nemovitosti%21,5
 Zlato%11,8
 Akcie%12,3
 Jiné cenné
papíry (dluhopisy, ETF….)
%9,7
 Investiční
fondy
%35,9
 Kryptoměny%9,2
 Vzdělání%31,3
 Umění%7,2
 Investiční
vína / whisky / jiný alkohol
%5,6
 Jiné,
uveďte
%12,8
 TotalCount195
Do které z
oblastí byste chtěl v budoucnu investovat?
Nemovitosti%47,3
 Zlato%16,2
 Akcie%15,9
 Jiné cenné
papíry (dluhopisy, ETF….)
%11,1
 Investiční
fondy
%16,8
 Kryptoměny%7,6
 Vzdělání%20,0
 Umění%3,2
 Investiční
vína / whisky / jiný alkohol
%2,2
 Neplánuji
do budoucna žádné investice
%19,0
 Jiné,
uveďte
%3,2
 TotalCount315

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace

Zobrazit nabídku
×