Poznámka: Tato reference je založena na informacích získaných z webu společnosti a hodnocení uživatelů na zahraničních portálech.

Coinbase je online kryptoměnová směnárna se sídlem v San Franciscu v Kalifornii. Založena byla v roce 2012 s myšlenkou, aby si kryptoměny mohl nakoupit každý jednoduše a odkudkoliv. A nutno říct, že se jí tuto myšlenku daří plnit – převážně v posledních letech si získává čím dál tím větší oblibu, stejně jako kryptoměny samotné. Stala se jednou z největších kryptosměnáren na světě (a možná vůbec nejoblíbenější) a v roce 2021 sama vstoupila na burzu.

Široká nabídka kryptoměn

Coinbase slouží k nákupu a prodeji kryptoměn za americké dolary, eura a britské libry. V současnosti nabízí přístup k více než 50 kryptoměnám, a tak je výběr poměrně široký.

Registrací bez ověření totožnosti neprojdete

Na začátku se klient musí zaregistrovat, k čemuž je potřeba ověřit e-mail, zadat číslo mobilního telefonu, vyplnit pár osobních údajů a nahrát fotografie svého občanského průkazu nebo cestovního pasu. Ověřování totožnosti se může zdát obtěžující, ale pravdou je, že tyto kroky chrání burzu i samotné uživatele.

Celý proces probíhá v angličtině, jelikož tato směnárna (zatím?) nepodporuje češtinu. To může být pro neangličtináře mírnou nevýhodou. Uživatelská podpora komunikuje sice rychle, ale opět je světový jazyk nutností.

Jak se zde platí?

Vložení peněz můžete provést buď pomocí platební karty nebo bankovního převodu. Vklad platební kartou je sice okamžitý, ale zpoplatněný přibližně 4% poplatkem z vkladu. Vklad bankovním převodem (SEPA platbou) je zdarma, trvá ovšem 2–5 dní. Vyplatí se tedy nahrát si peníze na burzu „včas“, abychom byli připraveni, až budeme chtít provést obchod. Od roku 2019 je zde také možnost nakoupit přes Paypal. Minimální obchod činí 50 Kč.

V Coinbase získáte hned k několika elektronickým peněženkám (BTC, ETH nebo LTC), na které můžete rychle a snadno ukládat a přijímat různé kryptoměny. Držet na těchto peněženkách svoje kryptoměny je možná praktické, ale není to úplně bezpečné. Nesmíme zapomínat, že Coinbase je prostě jen směnárna.

Platformy a zabezpečení

Coinbase můžete používat buď skrz webovou platformu, nejlepší způsob je ale stáhnout si přímo do chytrého telefonu mobilní aplikaci.

Při prvním přihlášení z nového prohlížeče je potřeba zadat číselný kód, který vám dorazí na mobil a případně ještě potvrdit nové zařízení v e-mailu. Dvojfázové ověření můžete vypnout, pokud se během dalších 30 dní ze stejného prohlížeče opět přihlásíte.

Webová i mobilní aplikace jsou přehledné a uživatelsky přívětivé. I to je důvod, proč se z Coinbase stala tak oblíbená kryptosměnárna. Vidíte zde své portfolio, vývoj vašich oblíbených kryptoměn v různých časových obdobích, můžete si nastavit různé notifikace.

Od roku 2015 funguje také její odnož Coinbase Pro. O ní se více rozepíšeme níže.

Poplatky

Nákup kryptoměn na Coinbase je zatížen jen velmi nízkým spreadem (přibližně 1 %). Za vklad ani výběr se poplatek neplatí, jen vložení peněz kartou je zatíženo 4% poplatkem.

Coinbase Pro – Kryptoburza pro pokročilé

Už jsme zde zmínili, že existuje také Coinbase Pro. Nejedná se jen o pokročilejší verzi Coinbase, největší rozdíl je v tom, že zatímco Coinbase je jen směnárna, kde si kupujete kryptoměny přímo od dané společnosti, tak Coinbase Pro je burza, kde si měny prodávají obchodníci mezi sebou.

Účty na Coinbase a Coinbase Pro jsou ale navzájem propojeny, a tak pokud už máte účet u Coinbase, můžete se ihned zdarma přihlásit i na Coinbase Pro. Stejně tak je zdarma i převod peněz/kryptoměn mezi danými účty.

Coinbase Pro je ještě více propracovaný nástroj, se kterým můžete investovat jako profík. Máte zde k dispozici knihu objednávek, historii obchodování, otevřené objednávky, zůstatek účtu nebo upravitelný svíčkový či čárový graf, který si můžete nastavit libovolně podle preferencí. V menu máte možnost vytvořit objednávku – koupit anebo prodat danou kryptoměnu, a to buď jako MARKET order nebo LIMIT order. Coinbase Pro se tak více hodí pro ty, kteří chtějí obchodovat na krátkodobější nebo střednědobé bázi.

Kromě profesionálních funkcí je platforma Coinbase Pro oblíbená také proto, že oproti Coinbase má ještě nižší poplatky – pohybují se už od 0 % do 0,5 %. Pro férovost je ale potřeba dodat, že některé jiné burzy (například Binance) mají poplatky ještě nižší.

Shrnutí recenze

Se svými 35 miliony klientů je Coinbase asi největší kryptosměnárnou současnosti. A oprávněně. Jedná se o regulovanou směnárnu, která nabízí velmi přívětivé uživatelské prostředí, široký výběr kryptoměn, poplatky jsou velmi nízké.

Její burza Coinbase Pro není až tak jednoduchá, o to víc ji ale ocení profesionálové a poplatky jsou zde navíc ještě nižší.

Společnost funguje již několik let a za tu dobu se neobjevily žádné vážnější problémy. Zdá se, že zabezpečení je kvalitní (ale spolehnout se na něj 100% samozřejmě nelze, a tak bychom neradi něco zakřikli). Občas, když kurz kryptoměn výrazně klesne nebo stoupne, se na Coinbase objevuje výpadek, který se ale brzy opět vyřeší. Uživatelská podpora navíc funguje poměrně rychle.

Nevýhodou je chybějící podpora češtiny a nabídka kryptoměn může být pro někoho nedostatečná (především, pokud se zajímáte i o memecoiny apod.).

Pokud s nákupem kryptoměn teprve začínáte, Coinbase pro vás může být správnou volbou. Pokud jste už profík, oceníte Coinbase Pro. Jen si nezapomeňte k burze zřídit i bezpečnější crypto wallet.

Ukázka webových stránek

Logo


Máte zkušenosti s Coinbase – nejjednodušší způsob pro nákup kryptoměn? Neváhejte a podělte se o ně s námi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Brokeři v prémiovém programu

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace