Akcie legendy Aston Martin vymetají dno

Ještě minulý rok v říjnu vstupovala automobilka Aston Martin, která se proslavila díky filmu o agentovi 007, na londýnskou burzu s velkými očekáváními. Zdá se však, že za nimi – alespoň prozatím – může zavřít dveře. Během čtvrtečního obchodního dne se totiž hodnota společnosti na burze propadla o 3,71 GBP za akcii, což od jejího primárního úpisu představuje nejnižší úroveň. Pro srovnání – při vstupu na burzu se obchodovaly za cenu 19 liber.

Poté, co akcie během minulého čtvrtka dosáhly rekordně nízké hodnoty, se odrazily od nového dna a část ztrát nakonec dokázaly smazat. Obchodní den zakončily na ceně 4,35 GBP za akcii, což představuje denní propad o 7 procent.

Od vstupu firmy na londýnskou akciovou burzu si tak celkově odepsaly okolo 77 procent ze své hodnoty. Během pátečního obchodního dne se pohybovaly kolem úrovně 4,57 GBP za akcii. Obchodní den uzavřely na hodnotě 4,66 GBP za akcii.

Těsně po IPO se tržní kapitalizace Aston Martin nacházela na úrovni okolo 4,3 miliardy GBP, aktuálně se pohybuje na úrovni okolo 1,1 miliardy GBP.

Vývoj akcií Aston Martin
Graf: Vývoj hodnoty ceny akcií Aston Martin od vstupu na burzu v říjnu 2018 (v GBp)

K poklesu hodnoty akcií přispělo více faktorů včetně toho, že firma za první půlrok 2019 před pár dny oznámila propad do ztráty 78,8 miliónů liber, zatímco v tomto stejném období před rokem dosahovala zisku 20,8 miliónů GBP. Jako důvod uvedla pokles poptávky v Evropě.

Navíc, výrobce luxusních vozidel během uplynulého měsíce zhoršil výhled prodeje na 6 400 vozidel z původních 7250 kvůli makroekonomické nejistotě, která se objevuje hlavně kvůli brexitu v Británii a Evropě. Další negativní zprávou bylo zhoršení hodnocení úvěrové spolehlivosti výrobců aut Jamese Bonda ze strany agentury Moody’s.

Slabší data prodeje v prvním půlroce zároveň vedou k otázce, jestli společnost nebude potřebovat finanční injekci kvůli investicím v továrně ve Walesu, kde plánuje montovat první sportovně-užitkový model značky. To by mohlo vést například k vydání dalších akcií a snížení podílu vlastnictví u aktuálních akcionářů.

Momentálně nevypadá výhled pro vývoj hodnoty společnosti příliš pozitivně. Automobilka, která se od roku 2014 nachází v restrukturalizaci, bude muset najít efektivní způsob, jak se ze sledu negativních zpráv “vymotat” a opět nastartovat ziskovost, jinak se může situace ještě zhoršit. Výrobce luxusních vozidel totiž od svého vzniku z roku 1914 ohlásil už 7krát bankrot.

Olívia Lacenová, xPartners

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace