Biden už nyní pokořil minimálně Trumpovo „ego“

Zatímco Trump se soustředil na „předčasné“ prohlášení se za vítěze amerických prezidentských voleb a vyjádření, že v případě jiného scénáře napadne výsledky voleb, Biden si bez velkých slov dokázal ukradnout většinu srdcí Američanů. Během čtvrtečního odpoledne vedl podle Associated Press počtem sčítaných hlasů nad Trumpem 264:214. Na to, aby dosáhl vytouženého vítězství potřebuje kandidát na nového amerického prezidenta aspoň 270 hlasů.

V důsledku předběžných výsledků se pozitivně vyvíjela také situace na kapitálových trzích, ale prodlužování sčítání hlasů a následně výsledků by mohlo vést ke změně směru vývoje. V případě, že by Trump skutečně napadl výsledky voleb, znamenalo by to, že nový americký prezident nebude znám ještě pořádně dlouho, což by na trhy vlilo vlnu nejistoty a možný negativní sentiment ze strany investorů.

Rizikové je také Trumpovo vítězství, které by mohlo mít negativní dopad na vývoj zahraničního obchodu. Panují totiž obavy z toho, že by mohl naplnit své předcházející hrozby ohledně rozpoutání obchodní války s Evropou.

Trhy se ale obávají i Bidenova vítězství společně s republikánským Senátem, které by mohlo být důvodem pro nižší růst výnosů dluhopisů. Naopak převaha hlasů pro kandidáta demokratů by na trhy vnesla pozitivní vlnu a pravděpodobně by znamenala vyšší růst výnosů dluhopisů. A jaký by měl být ten předpokládaný růst? Bez dostatečných aktuálních dat jen těžko odhadnout vývoj situace, ale tak jak jsme mohli sledovat už mnohokrát v minulosti, investoři sledují chování ostatních, které může vést k řetězové reakci a pokud je to správným směrem, obvykle znamená významně silnou výkonnost daného aktiva a v konečném důsledku zisk pro investory. Zvolení Bidena by však pravděpodobně vedlo i k nižší výkonnosti amerického dolaru.

Zatím se zdá, že tím, kdo si nakonec sedne do prezidentského křesla na další volební období bude Biden, jenže Trump se určitě nevzdá bez boje a až do poslední chvíle využije všechny dostupné prostředky na to, aby zvrátil situaci ve svůj prospěch. Bez ohledu na to je jedno jisté, jakýkoliv výsledek současných voleb, bude mít dopad na kapitálové trhy po celém světě jako na globální ekonomiku. Otázkou zůstává, či bude pozitivní anebo negativní…

Olívia Lacenová, Topforex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace