Další signály, že je Německo blíže recesi

Německý výrobní PMI byl v březnu podle IHS Markit na úrovni 44,7 procenta. Oproti únorovým 47,6 je nejnižší hladina za více než šest a půl roku. Index se propadl ve 14 z posledních 15 měsíců, a to z rekordního maxima 63,3 na konci roku 2017, přičemž každá z dílčích složek indexu byla negativní vůči předchozím hodnotám.

Obchodní aktivity soukromého sektoru našeho západního souseda vzrostly během března podle posledních údajů PMI jen mírně, navíc nejpomalejším tempem za více než šest let, přičemž zpráva naznačuje prohlubující se pokles výrobního sektoru v zemi. První měsíční pokles zaměstnanosti u producentů za tři roky doplňuje obraz nejnižší míry celkového růstu pracovních míst od května 2016.

Kromě toho index IHS Markit Flash Composite Output Index v březnu klesl na 51,5, čímž tak smazal předchozí nárůsty zaznamenané v lednu a v únoru. Tehdy index dosáhl čtyřměsíčního maxima 52,8 a signalizoval nejpomalejší tempo růstu obchodní aktivity od poloviny roku 2013.

Celkový příliv nových obchodů u německých firem v březnu klesl již třetí měsíc v řadě, přičemž míra poklesu se v porovnání s lednem a s únorem v podstatě nezměnila. Silný a zrychlující růst nových příležitostí v sektoru služeb – nejvýraznější od září 2018 – byl více než vykompenzován prudkým poklesem výrobních zakázek.

Pokles poptávky po německém zboží byl i nadále převážně tažen propadem nových exportních zakázek, které klesaly již sedmý měsíc v řadě, nejrychleji od srpna 2012. Neoficiální důvody zpoždění rozhodování klientů jdou na vrub nejistoty, a také slabší poptávky v automobilovém průmyslu.

Michal Dvořák, TradeCentrum

Zdroj: Bundesamt
1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace