Druhá vlna COVID-19 nezpůsobí pokles ceny ropy

Seskupení zemí produkujících ropu OPEC + se v průběhu tohoto měsíce dohodlo, že od příštího měsíce bude zmírňovat omezení produkce. Rozhodnutí sdružení přichází potom, co se světová ekonomika pomalu probouzí po globálním ekonomickém šoku způsobeném pandemií koronaviru. Sdružení od května omezuje produkci o 9,7 milionu barelů za den (bpd), což je přibližně 10 % celosvětové nabídky, a to v důsledku prudkého poklesu poptávky kvůli rozsáhlým blokádám zemí. Nyní však plánuje snížit tato omezení jen na 7,7 milionu bpd do prosince 2020.

Existují však obavy, že opětovný pokles cen černého zlata by mohl nastat, kdyby se ekonomiky opět začaly uzavírat, čímž by poptávka po komoditě rapidně klesla.

Když OPEC + poprvé ohlásil plány na snížení výroby o bezprecedentních 9,7 milionu barelů denně, vznikly rozsáhlé pochybnosti o tom, zda by to jejich členové dodržovali. Tyto obavy se nastaly během prvního měsíce snižování, když se tyto plány podařilo dodržet na přibližně 74 %.

Nicméně věci se mohou změnit do 30. listopadu, kdy bude mít OPEC + nejbližší plné zasedání. Dosud se však zdá, že výrobci ropy se dostatečně poučili a nebudou bojovat proti tržním fundamentům, které by byly výrazně proti nim. Ceny ropy Brent aktuálně dosahují úrovně 45 USD za barel, což jsou nejvyšší úrovně od začátku března.

Martin Krištoff, CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace