Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka

V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná  ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.

Již je známo, že USA a Čína zvýšily cla na vybrané produkty na úroveň 25 procent. Nejvíc tím mohou utrpět spotřebitelé a farmáři.

 „Světová ekonomika je v určitém poklesu už nějakou dobu,“ uvedl James Bevan, který působí jako chief investment officer CCLA Investment Management. „Lidé se jen musí probudit a podívat se na obchodní data.“

Nejlepší způsob jak si představit, jak vážná je hrozba a důsledky obchodní války pro globální obchod a světové hospodářství, je prohlédnout si graf meziročních změn v celosvětovém obchodě. Tento graf ukazuje negativní trend světového exportu – a to v něm ještě nejsou zatím zahrnuty nové tarify.

Graf signalizuje velký propad exportů například v těchto oblastech:

  1. světový export (nejnižší od roku 2009)
  2. export do vyspělých ekonomik (nejslabší od roku 2009)
  3. export do EU (dosahuje úrovně z roku 2009)

Zdroj: BMO CM & Macrobond, Zerohedge.com

Stručně řečeno, ještě před poslední eskalací obchodního konfliktu (zvýšení cel), se celosvětový obchod meziročně snížil na úroveň, která byla naposledy zaznamenaná během finanční krize. Jaký důsledek na mezinárodní obchod pak budou mít další cla?

Patrik Mackových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace