Čína přijala hozenou rukavici k obchodní válce, akcie však rostly

Obchodní válka USA ČínaNetrvalo to dlouho a Čína odpověděla na poslední vlnu cel, které uvalila Amerika na dovoz čínských produktů. Čína oznámila zavedení tarifů na import amerických výrobků v hodnotě 60 mld. USD a do platnosti vstoupí 24 září. Jedná se přitom o zboží od potravin až po textilie. Oznámilo to čínské ministerstvo financí v úterý odpoledne.

Přitom jen v pondělí v noci našeho času oznámil Donald Trump zavedení nových cel na čínský import v hodnotě 200 miliard USD, které začnou platit ve stejném datu. Počáteční sazbou je 10% clo, přičemž od nového roku se zvýší až na 25 %. Trump zároveň Čínu varoval, že pokud bude odpovídat uvedením nových cel (co se stalo ani ne 24 hodin po jeho kroku), uvalí Amerika clo na další produkty v objemu 270 mld. USD.

Čínská cla jsou při tom o dost nižší – začínají na 5 % a končí na 10 %, podle jednotlivých produktů. Země draka navíc komentovala situaci slovy, že je stále ochotna jednat o nových obchodních dohodách.

Kdyby Amerika zavedla i třetí vlnu tarifů a cel, efektivně by tak zdanila celý čínský import, který loni dosáhl 505 mld. USD. Následně už může Trump jen začít zvyšovat procentní hodnotu cla.

Nová cla a eskalace obchodní války však byla přijata trhem velmi pozitivně. „Slabá odpověď“ z Číny, která podle investorů odpověděla velmi nedostatečně, poslala po úvodním propadu nahoru všechny akciové indexy a ty přidávaly během odpolední obchodování půl procenta. Sentiment byl pozitivní, protože klesá i Japonský jen, americké dluhopisy a zlato.

Pokud trhy prudce rostou po nových clech, tak je poté otázkou, co by akcie dělaly, kdyby se USA a Čína dohodly, že žádná cla nebudou.

Z vlivných osobností varoval před obchodní válkou například i Jack Ma, bývalý šéf čínského gigantu Alibaba. Ten tvrdí, že obchodní válka mezi USA a Čínou může trvat až 20 let a bude mít negativní dopad na globální ekonomiku.

Investoři však ignorovali i jeho varování a růstový trend na amerických akciích může dále nerušeně pokračovat.

Peter Bukov, hlavní analytik TopForex

Komerční článek

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace