Kodak mění strategii: Plánuje vyrábět generika. Akcie společnosti raketově vzrostly

Značku Eastman Kodak zná zřejmě každý. Firma s 132letou historií se proslavila jako tehdejší lídr na trhu s fotografickými potřebami. Jenže kamenem úrazu se pro ni stal přechod na digitální fotoaparáty, který neustála, a v roce 2012 vyhlásila úpadek. Následovala série prodejů celé řady patentů, které vlastnila. Nyní se ale zdá, že nejhorší už má za sebou a začíná novou podnikatelskou éru. Svou budoucnost vidí ve výrobě generik a akcie společnosti na oznámení reagovaly doslova raketovým růstem o 570 procent.

Firma na rozběhnutí nového byznysu dostala od americké vlády půjčku 765 milionů USD. Plánuje vyrábět aktivní složky léčivých přípravků, které FDA (americký úřad pro kontrolu léčiv) označil za nepostradatelné a kterých je v USA zoufale málo. Vláda chce tímto způsobem snížit závislost na zahraničních dodávkách. „Kodak je hrdý, že se podílí na posílení soběstačnosti tím, že bude vyrábět klíčová léčiva,“ vyjádřil se šéf společnosti Jim Continenza.

To, co je pro většinu veřejnosti velkým překvapením, není pro Kodak není žádnou novinkou. Výrobě v oblasti farmaceutik se věnuje už dva roky a půjčka od vlády, která má tříletou lhůtu, má být krokem ke zvýšení produkce. Podle smlouvy má Kodak převzít 25 procent potřeb na výrobu účinných farmaceutických látek v USA. „Chystáme se přejít od sériové výroby k nepřetržité výrobě, abychom udrželi tyto náklady na nízké úrovni,“ objasnil Continenza pro Yahoo Finance. Generická Léčiva jsou v podstatě kopií originálních léků a můžou přijít na trh po vypršení období patentové ochrany originálu.

Za poslední týden (do konce středečního obchodního dne) vzrostla hodnota firmy na burze z 2,14 USD za akcii na 33,20 USD za akcii, což představuje růst na úrovni 1451 procent. Stále se ale obchoduje pod maximy z roku 2014, kdy se nacházela na úrovni těsně pod 37 USD za akcii. Zajímavostí je, že i když byly informace o novém projektu zveřejněny až v úterý, akcie společnosti zaznamenaly mírný růst na úrovni okolo 50 dolarových centů už během pondělního obchodního dne.

Olívia Lacenová, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace