Mercedes přichází s elektromobilem, pro Teslu špatná zpráva

Mercedes-Benz, největší světový výrobce luxusních automobilů, oznámil výrobu první série elektricky poháněných modelů, které budou konkurovat známé americké značce Tesla.

Produkce nového modelu Mercedes EQC začne v první polovině roku 2019, oznámil to CEO Daimleru Dieter Zetsche na světové premiéře tohoto auta ve Stockholmu. Firma chtěla investovat do vývoje EQC modelové řady více než 10 miliard eur, ale konečná čísla hovoří o tom, že tento rozpočet nebyl dostatečný. Přesně investovanou částku však pan Zetsche odmítl sdělit. CEO navíc oznámil, že elektrické vozy jsou budoucností, a proto se firma rozhodla věnovat novým modelům naplno.

Mercedes se tak přidal ke konkurenčním firmám a modelům jako je Porsche Taycan, Audi E-tron, nebo Jaguar I-pace a spolu budou vytvářet velký tlak na zmíněnou Teslu. Elon Musk a jeho společnost má zatím problémy dodržovat vytyčená čísla produkce a mnoho aut je vadných, což ztěžuje prodej a snižuje nové objednávky. Tesla navíc na každém autě ztrácí peníze a není zisková. To se v případě zmíněných evropských automobilek neděje a všechny na prodeji svých aut vydělávají. I proto by se v brzké době mohli investoři spíše odklonit od problémové Tesly, která je vysoce nadhodnocená a bude potřebovat nový kapitál a spíše se zaměřit na evropské automobilky.

Právě zmíněný model EQC bude vypadat jako GLC od Mercedesu, a tedy bude přímo konkurovat Tesle X, protože se jedná o SUV. Odhadovaný dojezd na baterce by měl být 450 kilometrů (280 mil), přičemž Tesla X má dojezd okolo 237 mil. Navrhovaná cena zatím nebyla oznámena, ale Tesla X se prodává od 85,000 USD a Mercedes oznámil, že by cena měla být o dost nižší.

Oznámení nového modelu však nebylo trhem přijato pozitivně a akcie Daimleru ve středu klesly na nová dvouletá minima pod 55 EUR. Od začátku roku je Daimler ve ztrátě již 23 % a pohybuje se proto v medvědím trendu. Za pokles akcií mohou hlavně obavy z obchodní války a uvalení cel na export aut do USA, jakožto i silnější euro a vyprchání přílišného optimismu z ekonomického růstu v EU.

Peter Bukov, hlavní analytik TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace