Světová ekonomika čelí časované bombě ve výši 19 bilionů dolarů, varuje MMF

Nízké úrokové sazby povzbuzují společnosti, aby se víc zadlužovaly. To může být vnímáno jako časovaná bomba v hodnotě 19 bilionů dolarů v případě, kdybychom byli svědky další recese.

MMF poznamenal, že stimuly poskytované centrálními bankami v rozvinutých i rozvojových zemích měly za vedlejší účinek povzbuzení firem k vyšším půjčkám, i když mnohé z nich by mohli mít problémy s jejich splácením.

Pokračují obavy, že nárůst dluhu způsobuje zranitelnost globálního finančního systému a členské státy by měly reagovat na varovné signály, které mohou odstartovat výprodeje na finančních trzích, stejně jako na začátku 21. století.

Podle MMF se zdají ceny akcií ve Spojených státech a Japonsku nadhodnocené, zatímco kreditní spready na dluhopisových trzích se jeví vzhledem na stav globální ekonomiky nízké.

Potenciální vliv zpomalení hospodářství je o 50 procent závaznější, než globální krize v letech 2007 – 2008.  Dluh, který firmy mají a nedokáží pokrýt úrokové náklady, výnosy, by mohl stoupnout až na 19 miliard USD. To je hodnota téměř 40 ti % celkového podnikového dluhu ve státních ekonomikách.

Finanční krize v roce 2008 sice zpřísnila pravidla pro banky, ale riziko migrovalo i do podnikového sektoru. Laciná finanční politika, kterou přijaly centrální banky, pomáhá sice v krátkodobém horizontu posílit finanční trh, ale povzbuzuje investory k tomu, aby více riskovali při honu za vyšším zhodnocením.

Velmi nízké sazby podněcují institucioální investory, jako jsou pojišťovny, důchodové fondy a správcovské společnosti aktiv, ke snaze dosáhnout výnosu a aby přijali rizikovější a méně likvidní cenné papíry k dosažení cílových částek.

Globální růst světové ekonomiky tento rok zpomalí na 3 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu od celosvětové finanční krize před 10 ti lety. Ještě v červnu MMF  počítal s 3,2 % pro letošní rok. Taktéž odhady pro rok 2020 byly sníženy z 3,5 % na 3,4 %.

Příčin zpomalení světového hospodářství je několik, například obchodní bariéry, zvýšené geopolitické napětí, anebo stárnutí populace.

Martin Krištoff, CFDworld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace