Venezuelská hospodářská katastrofa nebere konce

Venezuelská vláda čelí velkému tlaku jak doma, tak ve světě. Problémem je hyperinflace a nedostatek hotovosti. Venezuelská centrální banka chystá předat komplexní ekonomické statistiky MMF (Mezinárodní měnový fond), hrozí jim totiž riziko dalších sankcí.

Venezuelou zmítá velká hospodářská krize, která se stále nedaří „uhasit“. Pokračující problémy, které byly způsobeny i díky ekonomicky neudržitelnému režimu se totálně vyhrocují. Ve státě vládne chudoba a zaměstnavatelé nestíhají zvyšovat mzdy tak rychle, aby reagovali na růst cenové hladiny.

IMF očekává od venezuelské centrální banky dodání několika starších, ale i nových statistik ohledně růstu a inflace do 30. listopadu.

Nedodržením tohoto termínu by si tak země sama ublížila, protože by musela uhradit několik pokut a pravděpodobně by ztratila hlasovací práva ve fondu. Venezuelská vláda zatím odmítala poskytnout tyto informace. S přibývajícím tlakem se však zvyšuje šance, že v této oblasti poleví. Vyhoštění z fondu by mohlo znamenat ztrátu přístupu k prostředkům, které jsou propojeny se stávajícími i potenciálními věřiteli. I díky tomu, by mohlo dojít k masivnímu kolapsu státních dluhopisů. Pro mnoho nadnárodních společností by toto byl velký problém.

Na grafu můžeme vidět meziměsíční nárůst inflace. V říjnu index spotřebitelských cen vzrostl o 148 procent, což představuje menší růst inflace než v září, kde meziměsíční nárůst inflace činil rekordních 233 procent. Navzdory mírnému zlepšení lze stále hovořit o maximální panice a nestabilitě, ať už politické, tak ekonomické.

Zdroj: tradingeconomics.com (VCB)

Jelikož se země nachází v katastrofálním stavu a nedokáže garantovat ani stabilní měnovou situaci v zemi, lidé hledají jiné cesty, jak uchránit své peníze. Ve Venezuele můžeme zaznamenat velký nárůst poptávky po kryptoměnách, které již samy o sobě jsou velmi volatilní a představují určité riziko. Stále to však představuje menší ohrožení pro jejich aktivní příjmy, než nicnedělání. Zda je to správný přístup, nebo existují i jiné alternativy, to už je však na delší debatu.

Zajímavostí však je, že Venezuela disponuje největšími ropnými zásobami na světě. Země díky neefektivnímu hospodaření nedokáže plně využít tento vzácný „přírodní dar“ ve svůj prospěch. Produkce ropy za poslední měsíce v zemi klesá. Litr ropy se obchoduje přibližně za 0.01 USD. V aktuální situací je však velmi náročné predikovat budoucí stav.

Patrik Mackových, analytik TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...
2 Odpovědi k “Venezuelská hospodářská katastrofa nebere konce”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace