Průměrná domácnost v EU zaplatila za energie v roce 2021 o čtvrtinu více než před rokem. V Česku ceny klesaly

Ceny elektřiny a plynu v Evropské unii stoupají. K největšímu nárůstu došlo ve druhé polovině roku 2021, přičemž první náznaky se začaly objevovat už na jaře. Příčinou dramatického zdražení energií je kombinace nedostatečné zaplněnosti zásobníků před nástupem zimy a stoupající poptávka po energiích, která byla zapříčiněná ekonomickým oživením po uvolnění protiepidemických opatření. Broker CapitalPanda porovnal cenový vývoj v jednolitých státech EU.

Ceny energií pro domácnosti v Evropské unii stouply za rok 2021 o 26 procent. Přestože energie tvoří jen 9,5 procenta spotřebního koše průměrného občana Evropské unie, byly nejvýznamnější položkou, která přispěla k růstu inflace, jež v prosinci vystoupala na pět procent. Zdražení ostatních položek ve spotřebním koši se pohybovalo od 2,4 (služby) do 4,6 (nezpracované potraviny) procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Energie začaly v Evropské unii zdražovat už v březnu 2021, a to o 4,3 procenta v meziročním vyjádření, když ještě v únoru zaznamenaly meziroční pokles ceny o 1,7 procenta. V dalších měsících loňského roku pak růst cen energií akceleroval a přes 20 procent se dostal na přelomu září a října 2021.

Detailní přehled vývoje cen elektřiny a zemního plynu pro domácnosti v jednotlivých zemích Evropské unie je dostupný zatím jen za první polovinu roku 2021, přesto aktuálnější dílčí data (včetně údajů o inflaci v jednotlivých zemích) naznačují, kde domácnosti musely čelit nejvyššímu zdražení. Jedná se především o pobaltské státy, v závěsu za nimi pak Německo nebo Nizozemsko.

Podle Spolkové asociace pro energetiku a vodní hospodářství (BDEW – Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft) si průměrná německá domácnost za elektřinu v loňském roce (za období od ledna do listopadu) připlatila necelých šest procent, za plyn to pak bylo téměř 26 procent. V Rakousku ve stejném období vzrostly ceny elektřiny pro domácnosti o 10,2 a plynu o 20,4 procenta, jak uvedla Rakouská energetická agentura.

Podle Statistického úřadu Slovenské republiky ceny energií pro domácnosti za celý rok 2021 zlevnily. Plyn vykázal cenový pokles téměř o 10 procent, u elektřiny došlo ke snížení ceny o 4,3 procenta. Právě zlevnění energií tak podle slovenských statistiků tlumily celkové výdaje na bydlení, které loni vzrostly jen o 1,3 procenta.

Velmi zajímavý je pak vývoj cen energií v České republice. V první polovině roku 2021 došlo ke zlevnění elektřiny o 2,1, plyn pro domácnosti zdražil jen o 0,7 procenta. Podle Českého statistického úřadu se cenový pokles těchto komodit v dalších měsících zrychlil, a to na zářijových 2,3 (elektřina) a 4,7 (plyn) procenta. V říjnu pak sice ceny elektřiny i zemního plynu meziročně stouply o 3,1 a 2,6 procenta, v listopadu a prosinci ovšem naopak zlevňování elektrické energie i zemního plynu zrychlilo – v případě elektřiny činil meziroční pokles ceny pro domácnosti 15 procent, u plynu necelých osm procent. Jde však o dočasný efekt, neboť v listopadu a prosinci se projevilo dočasné prominutí daně z přidané hodnoty.

V roce 2022 se tak dá očekávat, že ceny energií pro unijní domácnosti budou stále stoupat a je pravděpodobné, že jejich zdražování zrychlí především v zemích, kde došlo k prominutí nebo snížení daně z přidané hodnoty. Podle aktuální analýzy americké banky Bank of America průměrná evropská domácnost v tomto roce za energie zaplatí o 54 procent více než před dvěma lety. Tedy před propuknutím pandemie koronaviru.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace