„Optimističtí“ tvůrci politiky Fedu očekávají, že americká ekonomika vystoupá

Tvůrci politiky Federálního rezervního systému jsou ohledně ekonomického výhledu USA optimističtí. Důvodem je rostoucí počet očkovaných Američanů a fakt, že vládní pomoci se postupně dostává domácnostem i podnikům.

Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin přirovnal ekonomiku v době pandemie k horské dráze, která se zastavila těsně před vzrušujícím vysokorychlostním sjezdem. Prezident Fedu v Atlantě Raphael Bostic uvedl, že sleduje „rizika růstu“ křivky ekonomiky.

„Mohli bychom vidět, jak v létě dochází k propuknutí aktivity, která by nás mohla vést k ještě silnějšímu oživení,“ řekl Bostic pro světovou radu v Atlantě. Ekonomové očekávají, že vládní zpráva, která má být předložena v pátek, ukáže 650 000 nových pracovních míst za tento měsíc.

John Williams, president and chief executive officer of the Federal Reserve Bank of New York, speaks during the Central Banking Forum on the sidelines of the International Monetary Fund (IMF) and World Bank Group Annual Meetings in Nusa Dua, Bali, Indonesia, on Wednesday, Oct. 10, 2018. Policymakers led by Williams will discuss the spillover impact of global economic and financial conditions and how normalization in advanced countries impacts emerging markets, according to Bank Indonesia Governor Perry Warjiyo. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg

Prezident newyorského Fedu John Williams uvedl, že i on je v otázce celkové ekonomiky „optimistický“. „V očkovacím programu děláme velké pokroky, myslím, že do budoucna máme dobré vyhlídky.“

Zachovat nízké úrokové sazby

Celý tento optimismus mohl v americké centrální bance v minulých letech signalizovat, že tvůrci politiky budou brzy připraveni zvýšit úrokové sazby.

Obchodníci s úrokovými futures na to sázejí: Tržní ceny naznačují, že počítají s možností zvyšování sazeb Fedu v příštím roce. To se však neslučuje s tím, co říkají tvůrci politiky Fedu. Začátkem tohoto měsíce znovu potvrdili příslib udržení úrokových sazeb na současné téměř nulové úrovni, dokud ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti a inflace nedosáhne 2 % cílu.

Také uvedli, že budou každý měsíc kupovat dluhopisy v objemu 120 miliard dolarů, aby potlačili dlouhodobější výpůjční náklady, dokud neuvidí „podstatný pokrok“ v oblasti plné zaměstnanosti i 2 % inflačních cílů.

Jde o plán založený na novém přístupu k politice přijatém loni v srpnu, jehož cílem je zajistit, aby Fed preventivně nezastavil nárůst pracovních míst ze strachu z inflace.

Stanovili také velmi odlišné pásmo zvyšování sazeb oproti minulosti, jak poznamenal místopředseda dohledu Fedu Randal Quarles v úterý.

Předminulý rok uvedl, že jeho současná předpověď poklesu nezaměstnanosti a případného růstu mezd by znamenala, že už bude také hlasovat pro zpřísnění politiky.

Quarles předpokládá, že zbytek výboru pro stanovování politiky Fedu bude spokojený s tím, že inflace půjde trochu nad cílovou hodnotu 2% inflace Fedu.

Martin Krištoff, CFDWorld

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace