Airbnb vstupí na burzu až příští rok

Společnost Airbnb ve čtvrtek oznámila, že vstoupí příští rok na burzu, i když se spekulovalo, že se tak stane už letos na podzim. Ponechala trhy také v nejistotě, zda stejně jako třeba Spotify nabídne své akcie přímým úpisem. Letošní rok přitom zatím vstupům velkých značek sdílené ekonomiky na trh moc nepřeje, Uber a Lyft své akcionáře zklamaly. Airbnb je na tom z hlediska čísel ovšem lépe, i když hlavní riziko svého podnikání – možnou regulaci tohoto byznysu – si stejně jako alternativní taxislužby dál táhne jako železnou kouli u nohy. Airbnb totiž čelí stále silnějšímu tlaku velkých měst, aby se s nimi o své příjmy dělila.

Airbnb sice zveřejnila rekordní objem nájmů 9,4 miliard dolarů za první čtvrtletí 2019 – o 31 % více oproti minulému roku. Narůstají však i aktivity jednotlivých států k regulaci této společnosti poskytující sdílenou platformu pro ubytovací služby. V ČR se projednává legislativní návrh, jehož výsledkem má být zvýšení poplatků i pro Airbnb, s požadavkem na částku až 50 korun na den. A právě regulace této dynamické sdílené služby je jedním z klíčových rizik investice do Airbnb. To si společnost uvědomuje, a tak nedávno podle médií zaslala dopis primátorovi Prahy Hřibovi, kde navrhuje obnovit přerušení jednání.

Airbnb, nejen v evropských metropolích, jako je Berlín a výhledově i Praha, bude čelit masívnímu ataku legislativní lobby, neboť konsolidovaný účet cestovního ruchu se podílí na HDP jednotlivých zemí nezanedbatelnou měrou a v některých případech se jedná dokonce o hlavní driver ekonomiky. Z toho logicky plyne snaha exekutivy „vytěžit“ maximální daňovou ekvivalenci a na druhé straně snaha průmyslu odfiltrovat maximum možných platících návštěvníků destinace.

Protesty hotelů a jiných poskytovatelů ubytování a služeb v cestovním ruchu jsou tedy shodné s taxi lobby a v pozadí je tato snaha podpořena na místní úrovni, ať již se jedná o velká města, nebo mikroregiony, či celé stání celky.

Airbnb je posledním z „Velké trojky“ inovativních firem v oblasti sdílené ekonomiky, která půjde cestou veřejného obchodování svých akcií. Její dva předchůdci – Lyft a Uber – byli velkým zklamáním stran vývoje cen jejich akcií při vstupu na burzu. Tento typ firem je velmi náchylný k jakýmkoliv legislativním změnám a profesním lobby.

Airbnb bude mít podle odhadů Tradecentrum těžkou pozici; investoři se patrně budou chtít vyhnout potížím, které nastaly při obchodování předchozích dvou firem oblasti sdílené ekonomiky. Pokud nepředloží více než výtečné hospodářské výsledky s příznivou projekcí růstu v budoucnosti, s vyřešenou legislativní otázkou v hlavních regionech a výraznou redukcí čisté ztráty (poměr revenue/ net loss), mohla by následovat své předchůdce.

Wall Street, která je jinak velmi tolerantní k ekonomickým výkazům, bude bedlivě posuzovat hlavně projekci a její zajištění, nebo jinak řečeno způsob a záruky, jakým bude Airbnb garantovat investorům profitabilitu a stabilitu v budoucnu, než aktuální obrat a další ekonomické ukazatele. V tomto případě vidíme jako praktičtější vyčkat na ustálení trhu po případném začátku obchodování v sekundárním trhu.

Michal Dvořák, Tradecentrum 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace