Brexit ztroskotal

Poté, co si Angličané schválili memorandum o odchodu z Evropské unie, začalo běžet přechodné období, během kterého se měly dohodnout podmínky pro odchod země. Minulý měsíc stanovil britský premiér termín na uzavření dohody do 15. října nebo „alespoň“ jasné perspektivy s tím, že bez přiměřeného pokroku by po tomto týdnu nemělo smysl pokračovat v rozhovorech. Jednání by se přitom měla ukončit do konce měsíce a výsledkem by měl být „soft“ nebo „hard“ brexit. Toto rozhodnutí bude mít vliv na roční obchod v hodnotě 900 miliard dolarů, také na dodavatelské řetězce, které se táhnou po celé Evropě i mimo ni.

Podle posledního vyjádření Davida Frosta, britského šéfa vyjednávání v otázce brexitu, jednání skončilo zklamáním. Přestože summit neznamenal žádný větší pokrok v diskusích, na britské straně existují náznaky úspěchu v otázce státní dotační politiky. Britští představitelé po summitu tvrdili, že „atmosféra nebyla dobrá“ a že je premiér Johnson připraven na brexit bez uzavření dohody. Podle slov několika představitelů Spojeného království byl problém v nedostatečné flexibilitě Evropské unie.

EU vstoupila do jednání o budoucích vztazích s cílem „udržet“ přístup do britských vod i stávající práva na lov více než 70 druhů ryb, které plavou přes námořní hranice mezi EU a Spojeným královstvím. Do konce jednání zůstávají přibližně dva týdny, ale otázka rybolovu je stále hlavním problémem při vyjednávání mezi oběma stranami. Británie totiž nehodlá ustoupit od bodu, který byl nejzvučnějším důvodem brexitu.

Francouzský prezident Emanuel Macron naznačil ochotu jednat v otázce rybolovu vyjádřením, že hledá „dobrý kompromis“, přičemž varoval, že nedovolí, aby byl tento sektor obětován. Kancléřka Angela Merkelová, stejně jako vedoucí představitelé EU se v prohlášení opětovně vyjádřili, že „odhodlání unie je mít co nejužší partnerství se Spojeným královstvím“.

Spojené Království v současnosti sužuje druhá vlna koronaviru, na kterou reagovala vláda od páteční půlnoci přistoupením k přísnějším omezením, což znamená, že lidé se nebudou moci setkat s nikým mimo jejich domácnosti. Současný stav nově nakažených dosáhl úrovně přeplnění nemocnic a nedostatku personálu, protože brexit přinutil mnoho zdravotních sester odstěhovat se zpět do Evropské unie.

Zajímavé bude sledovat postup v jednání, protože Velká Británie si s největší pravděpodobností neuvědomuje, že v tomto případě tahá za kratší konec. Pokud se nerozhodne o osudu „rozvodu“, bude zpráva obsahující slovo brexit i nadále vyvolávat turbulence britské libry.

Lukáš Baloga, ProfitLevel

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace