Cena iridia roste o 160 %, díky poptávce po vodíkovém pohonu

Iridium, vedlejší produkt těžby platiny a palladia, je životně důležitý pro mnoho průmyslových odvětví. Může také sloužit jako katalyzátor při elektrolýze k rozdělení vody na kyslík a vodík, který je stále více žádán jako čistší zdroj energie, který by mohl nahradit fosilní paliva.

„KAŽDÝ ROK SE VYPRODUKUJE KOLEM 250 000 UNCÍ iridia, VE SROVNÁNÍ S PŘIBLIŽNĚ 10 MILIONY UNCÍ PALLADIA A 8 MILIONY UNCÍ PLATINY“ – (mining.com)

(Zdroj: mining.com)

Ceny se vyšplhaly na rekordní maximum 4 390 USD za unci v únoru letošního roku z 1 685 USD 12. prosince 2020, čímž se zrychlila rallye, která začala už v roce 2016, kdy iridium stálo kolem 500 USD za unci.

Vzestup cen iridia odráží tempo růstu ostatních kovů PGM skupiny, jako je rhodium a palladium, které kvůli nedostatkům v dodávkách vystřelily v posledních měsících na historická maxima. Hlavním důvodem těchto omezených dodávek je současná pandemie COVID-19, která vedla k omezení těžby a uzavření mnoha dolů.

Iridium má nejdelší dobu zpracování ze všech kovů skupiny PGM, navíc momentálně je nabídka ovlivněna zejména uzavření zpracovatelského závodu Anglo American Platinum (Amplats) v Jižní Africe na několik měsíců, které proběhlo v roce 2020, což vytvořilo nedostatek tohoto kovu na trhu. Tento stav by měl přetrvat až do roku 2022, což zásadně může poskytnout podporu pro trvale vysoké ceny iridia a následně velkou rostoucí poptávku.

Každý rok se vyprodukuje kolem 250 000 uncí iridia což je, ve srovnání s přibližně 10 miliony uncí palladia a 8 miliony uncí platiny, absolutně minimální množství. Jelikož je trh malý, těžaři nemění produkci v reakci na poptávku nebo ceny.

Podle skupiny CPM Group jsou současné vytěžené zásoby téměř spotřebovány a vzniká tak další prostor pro extrémní růst ceny.  

Jozo Perić, hlavní analytik CapitalPanda

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace