ECB bude dále masivně tisknout peníze

Ve čtvrtek 12. 9. přišla ECB s masivními stimuly, aby zachránila zpomalující ekonomiku eurozóny, čímž výrazně pomohla zemím PIGS od dalšího zadlužování. Když se podíváme na aktuální čísla ekonomického růstu, není to žádná sláva a podle ECB je slabá i inflace. Důvody ke stimulaci můžeme hledat i na globální scéně – ať už se jedná o nejistotu kolem brexitu, nebo o obchodní válku mezi USA a Čínou, která do značné míry ovlivňuje i EU.

Pravděpodobnost snižování sazeb se za poslední měsíce zvyšovala. Ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že depo sazby klesly o 10 bodů, tedy na -0,5 procenta. Zároveň se opět zavedl program vykupování dluhopisů. Podle některých se jednalo o velké překvapení, pravdou ale zůstává, že zase o tak velké překvapení ve skutečnosti nešlo.

Na předchozím zasedání letos v červenci bylo jasně řečeno, že inflace je příliš slabá a ECB je připravená použít všechny svoje nástroje tak, aby se zabezpečilo, že se inflace přiblíží svému cíli udržitelným způsobem (těsně pod 2 procenta).

Samo od sebe by ale snížení sazeb o 10 bodů na -0,5 procenta nestačilo. Guvernéři tak poslali trhu a bankám silnou podporu ve formě stimulů – konkrétně prostřednictvím zmiňovaného rate cutu (restartování kvantitativního uvolňování ve výši 20 miliard EUR do té doby, dokud bude třeba). Tyto kroky tedy byly předvídatelné už na základě předcházejícího vyjádření.

ECB dále podpořila bankovní sektor prostřednictvím zlepšení podmínek cílených dlouhodobějších refinančních operací (TLTRO III). Hlavní rozdíl oproti klasickým operacím spočívá v tom, že TLTRO mají větší splatnost. To představuje pro banky stabilní a spolehlivý zdroj financování (zdroj: ECB).

Banka bank tak přišla s masivními stimulacemi, které by měly pomoct inflaci. Nevyloučila však snížení sazeb v budoucnosti. Trhy na všechny uvedené zprávy ale reagovaly pozitivně. Nová prezidentka ECB to ve svém funkčním období nebude mít nejlehčí, jestliže si centrální banka už „vystřílela většinu nábojů“.

Tento měsíc nás čeká zasedání FEDu a rozhodování o úrokových sazbách v US. Navzdory pozitivní inflaci, která vyšla tento týden, je velmi pravděpodobné, že uvidíme stejně tak i další snižování sazeb. Trump navíc pokračuje ve vytváření politického tlaku.

Patrik Mackových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace