IBM nepříjemně překvapilo

IBM se řadí mezi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softwaru, cloudových systémů, kognitivního softwaru, ale i další výrobní portfolio a oblast služeb společnosti IBM jsou mnohem, mnohem rozsáhlejší.

Samotné výsledky firmy na tom nejsou až tak špatně, ale velkým negativním překvapením je zveřejněný obrat ve výši 18.2 miliardy USD. Ten byl v prvním kvartálu oproti předchozímu roku o téměř 5 procent nižší. Původní odhad byl na úrovni 18.5 mld USD.

Krátce po otevření burzy padly akcie společnosti v návaznosti na zveřejnění výsledků přibližně o 6 procent. V předchozím dni se akcie obchodovaly na úrovni 145 USD, v pre-marketě klesly k 141 a po otevření burzy padly na úroveň 136.4 USD. Během dne se však podařilo část ztrát smazat.

Naneštěstí je zveřejněný obrat nejnižší za posledních 17 let, tedy od roku 2002, což je vskutku alarmující. To potvrzuje i následující vizualizace.

IBM tržby, zdroj: Zerohedge.com

Procentuální změny v kvartálním obratu tohoto giganta rovněž nejsou na nejlepší cestě, protože nejdéle dokázal růst jen tři kvartální období po sobě. Naproti tomu, během poslední dekády zaznamenal až 22 kvartálů meziročního poklesů.

IBM změny tržeb v kvartálech, zdroj: Zerohedge.com

Navzdory tomu je třeba dodat, že trh tato data delší dobu přehlížel a až nejnovější výsledky zapříčinily cenový pokles (pokud pomineme prosincový propad), a to díky poklesu obratu ve více oblastech, kterým se IBM věnuje, jako např. cloudových systémů, umělé inteligence a oblasti kognitivního softwaru. Přitom IBM považuje zmíněné oblasti za priority do budoucna …

Ostatní data, jako EPS (zisk na akcii) skončily mírně nad očekáváním investorů, a to na úrovni 2.25 USD (očekávání 2.22 USD), přesto tyto výsledky představují pokles ve výši 8 procent oproti předchozímu roku.

IBM operovalo v tomto kvartálu s větší hotovostí, konkrétně 18.1 mld USD, oproti předchozímu kvartálu (Q4) 12.2 mld USD. Většina navýšené hotovosti je však provázena vyšším dluhem, který vzrostl na úroveň 50 mld USD oproti 45.8 mld USD v minulém čtvrtletí. Všechna tato čísla budou však změněna a upravena, až po finalizaci dohody mezi IBM a Red Hat.

Cena akcií se aktuálně pohybuje na úrovni 136-140 USD. Ve zmíněném roce 2002 se obchodovaly na úrovních 55-124 USD, a to především díky technologické bublině.

Bude zajímavé sledovat, zda investoři využijí tento moment na nákup, nebo budeme svědky dalšího poklesu.

Patrik Mackových, TopForex

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Chcete snížit poplatky z obchodování? Registrujte se!

Navigace